Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Α' Δωδεκανήσου Έπαιξε όσο χρειάστηκε…

Έπαιξε όσο χρειάστηκε…

0
ialisos kleanthis2

Χωρίς να έχει σπουδαία απόδοση ο Ιάλυσος κατάφερε να πάρει την νίκη με αντίπαλο τον Κλεάνθη στο Οικονομίδειο τον οποίο κέρδισε με σκορ 2-1. Παρά το γεγονός ότι οι «ερυθροκίτρινοι» προηγήθηκαν νωρίς στο σκορ με 1-0 και έδιωξαν το άγχος, στην συνέχεια δεν βελτίωσαν όσο θα έπρεπε την εικόνα τους. Παρόλα αυτά όμως, κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο, κάτι που όπως φάνηκε στη συνέχεια ήταν πάρα πολύ σημαντικό. Το 1-0 σημειώθηκε στο 12΄ με κεφαλιά του Δράκου μετά από σέντρα του Χατζηφούντα. Ο υψηλόσωμος φορ όπως έδειξε επέστρεψε δριμύτερος στο αρχικό σχήμα μετά από αρκετό καιρό. Στο 37΄ πάλι ο Δράκος πιεζόμενος από τον Καρίκη κατάφερε να πλασάρει και να κάνει το 2-0. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα, πίεσαν και κυνήγησαν το γκολ που θα τους έβαζε στο ματς, όμως εκτός από την μείωση του σκορ στο 59’ δεν κατάφεραν να αλλάξουν την ροή του παιχνιδιού. Ο Κώστας Καλημέρης εκτέλεσε το φάουλ και ο Μεμοτσέλα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, 2-1. Στο 88΄ το παιχνίδι διακόπηκε προσωρινά για δύο-τρία λεπτά καθώς κάποιος πέταξε προς το μέρος του β΄ βοηθού Αχιολά ένα μικρό κάδο σκουπιδιών. Τα πράγματα ηρέμησαν και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε κανονικά χωρίς κανένα απρόοπτο.
Διαιτησία: Χαρισμανίδης – Καρκαλιανίδης – Αχιολάς.
ΙΑΛΥΣΟΣ: Κεφάλας, Πανόπουλος, Δράκος, Κρομμύδας Γ., Μαριάς, Ρεκλείτης, Πελέκης, Σπάρταλης (86′ Κρομμύδας Ν.), Χατζηφούντας (70′ Σαχίνης), Αμπελάς (61′ Καρπαθάκης), Σταυλάς
ΚΛΕΑΝΘΗΣ: Χειμωνέττος, Τσίγκρηλας, Κορκίδας (73′ Σορωνιάτης), Καρίκης, Καλημέρης Ι., Γιαννίκος (91′ Γρηγοριάδης), Ατσίδης, Πολυμένωφ, Χατζησάββας (51′ Μεμοτσέλα), Καλημέρης Κ., Μήτρου

Στη φωτογραφία ο Δράκος διεκδικεί τη μπάλα από παίκτη του Κλεάνθη στο χώρο του κέντρου