Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Α' Δωδεκανήσου «Έκλεισε» την χρονιά με νίκη ο Διγενής

«Έκλεισε» την χρονιά με νίκη ο Διγενής

0

Ο Διγενής δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο κόντρα στον Ορφέα. Ωστόσο πατώντας «γκάζι» στο δεύτερο επιβλήθηκε με 4-1 εκτός έδρας των γηπεδούχων. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Σάββας Τζουανάκης, που σημείωσε χατ – τρικ. Το παιχνίδι διεξήχθη για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας (Β’ όμιλος). Στα της αναμέτρησης, ο Διγενής είχε ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Διακάκη μόλις στο 8′. Όμως ο επιθετικός των «μπλε» αστόχησε από την άσπρη βούλα. Τελικά δύο λεπτά αργότερα ο Πατσιαούρας ευτύχησε να δώσει το προβάδισμα στον Διγενή. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση και κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση στο 24ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νίκα. Από εκεί και έπειτα το ματς ανήκε ολοκληρωτικά στο σύνολο του Παναγιώτη Μπεκιάρη, με τον Τζουανάκη να «χτυπάει» τρεις φορές. Αρχικά έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του στο 45′. Ενώ στο 55′ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-3, για να ολοκληρώσει στο 88ο λεπτό ένα σπουδαίο χατ – τρικ.

Μετά και τους συγκεκριμένους τρεις βαθμούς, ο Διγενής ανέβηκε στην τρίτη θέση με 25 βαθμούς. Βρίσκεται στο -2 από τον πρωτοπόρο ΑΕΡΑ και τον δεύτερο Ιάλυσο.

Διαιτητής: ΠΛΑΤΣΗΣ Γ.

Βοηθοί: ΖΑΡΙΔΑΣ Ι., ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ Α.

Παρατηρητής: ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρατηρητής Δ: ΚΑΤΣΙΔΩΝΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ