Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Β' Δωδεκανήσου Διπλό με ανατροπή στο 89΄ ο Απόλλων

Διπλό με ανατροπή στο 89΄ ο Απόλλων

2
apollon apollonon

Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι με τα γκολ να πέφτουν βροχή ο Απόλλων Απολλώνων επικράτησε του Ορφέα με σκορ 2-3 στο γήπεδο των Αγίων Αποστόλων για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ κατηγορίας.

Στα πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρησης, ο Ορφέας παρουσίαζε μια ελαφρά υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να κρατήσουν την μπάλα στα πόδια τους. Έτσι ο Ορφέας κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 10’ με σκόρερ τον Καρπάτση ο οποίος από θέση τετ-α-τετ κρέμασε τον Μακαρούνα. Όμως μέσα σε 6 λεπτά (16’) ο Απόλλων έφερε το ματς στα ίσα. Μετά από πάσα του Σαπαλίδη, ο Καρπάτσης μόνος μέσα την περιοχή με σουτ έκανε το 1-1. Μετά το γκολ της ισοφάρισης οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν τον ρυθμό τους, έγιναν πιο απειλητικοί και κυνηγούσαν το γκολ που θα τους δώσει το προβάδισμα όμως κόντρα στη ροή το αγώνα οι παίκτες του Ορφέα ήταν αυτοί που προηγήθηκαν ξανά στο 33’ αυτή τη φορά με πλασέ του Τσιώμου (2-1). Ο Απόλλων έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 42’ με την κεφαλιά του Σαπαλίδη που κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Έτσι έκλεισε το πρώτο μέρος.

Η επανάληψη άνηκε ολοκληρωτικά στον Απόλλων Απολλώνων οποίος δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και έκανε γκολ τις δύο από αυτές. Ξεκίνησε δυνατά και ισοφάρισε μόλις στο 53’ χάρη σε κεφαλιά του Σαπαλίδη από το ύψος του πέναλτι (2-2). Οι παίκτες του Απόλλων όμως δεν έδειξαν διάθεση να παίξουν συντηρητικά για να κρατήσουν το σκορ. Ήταν συνεχώς στην επίθεση και έψαχναν το γκολ της ανατροπής το οποίο ήρθε τελικά στο 89’ πάλι από κεφαλιά του Σαπαλίδη για το τελικό 2-3. Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι απείλησαν ουσιαστικά μόνο δύο φορές στο 95’ με τους Στεργιόπουλο και Drilon χωρίς όμως να βρίσκουν δίχτυα.

Την αναμέτρηση διαιτήτευσε ο Ατσικνούδας με «βοηθούς» τους Ορφανό και Σαρρή

Άλλες φάσεις:

Στο 7’ ο Λουκίσσας βγαίνει τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα οποίος απομάκρυνε με τα πόδια.

Στο 14΄ απευθείας εκτέλεση φάουλ του Drilon, η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του τερματοφύλακα

Στο 8’ ο Καρπάτσης απειλεί με σουτ εντός περιοχής όμως μπλόκαρε ο Κολίλα

Στο 19’ ο Παλαζής με σουτ στέλνει τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύωμ

Στο 68’ ο Σαπαλίδης επιχειρεί δυνατό σουτ με τον Κολίλα να αποκρούει εντυπωσιακά και τη μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι

Στο 75’ ο Τσιώμος δοκιμάζει το πόδι του με τη μπάλα να περνά άουτ

Στο 85’ ο Παλαζής από θέση τετ-α-τετ περνάει τον τερματοφύλακα όμως η μπάλα καταλήγει άουτ

ΟΡΦΕΑΣ ΡΟΔΟΥ: Κολίλα, Αλαφάκης, Διακοηλίας, Τσιρκος, Παπαχριστοδούλου (90’ Στεργιόπουλος) , Γκρέμσι, Καρπάτσης (λ.τ. Πολυχρόνης), Λουκίσσας (58’ Μαρίνος), Τσιώμος, Drilon, Πανούσης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΠΟΛΛΩΝΩΝ: Μακαρούνας, Παννακόπουλος, Διακοναστάσης, Σηφωνιός (37’ Κυριαζάκος), Καρπάτσης (90’ Πονήρης), Georgiou, Πλάτσης, Μακαρούνας Μ, Σαράντης (74΄Κατσούλης), Παλαζής, Σαπαλίδης