Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Β' Δωδεκανήσου Δίκαιη νίκη του Διγενή

Δίκαιη νίκη του Διγενή

0
digenis agios

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε σήμερα ο Διγενής νικώντας 2-0 την Ασπίδα Απολλακιάς στα Κοσκινού. Ένα δίκαιο αποτέλεσμα για τους γηπεδούχους που είχαν τα ηνία του αγώνα σχεδόν σε όλη την αναμέτρηση, δημιουργώντας 14 καλές ευκαιρίες και μετατρέποντας τις 2 από αυτές σε γκολ.
Στο πρώτο ημίχρονο ο Διγενής είχε την κυκλοφορία της μπάλας και έχοντας υπομονή στο παιχνίδι του προσπαθούσε με οργανωμένο τρόπο να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα απέναντι σε μια ομάδα που απλώς αμυνόταν. Έτσι άνοιξε το σκορ στο 18’ με σκόρερ τον Αττιτή. Οι γηπεδούχοι ήταν συνεχώς στην επίθεση και είχαν καλές καλύψεις και αμυντική λειτουργεία όποτε χρειάστηκε με τον Καργακο να ξεχωρίζει. Όμως, δεν εφησυχάστηκαν με το 1-0, κυνήγησαν το δεύτερο γκολ το οποίο και πέτυχαν στο 40’ αυτή τη φορά με τον Φλεβάρη.
Στην επανάληψη, οι παίκτες του Διγενή συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό αλλά αυτό κράτησε μέχρι και το 62’. Από εκείνο το σημείο, έριξαν…στροφές και έδωσαν την ευκαιρία στην Ασπίδα να προσπαθήσει να μειώσει με τους φιλοξενούμενους να μην το εκμεταλλεύονται. Στο 65’ ο ρυθμός έπεσε εξαιτίας ενός διαπληκτισμού του Ζαράρη με τον Διακανθό Φ. Ο πρώτος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ενώ ο δεύτερος αντίκρισε την κίτρινη κάρτα του ρέφερι. Παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα ο Διγενής δεν κατάφερε να διευρύνει τα τέρματά του. Έτσι το τελικό σκορ της συνάντησης έμεινε στο 2-0.
Οι καλύτεροι της αναμέτρησης ήταν οι Καργακος και Διακανθός Φ.
Φάσεις και γκολ
7’: Κεφαλιά του Αττιτή μετά από κόρνερ του Διακανθού με τους αμυντικούς της Ασπίδας να αποκρούουν πάνω στη γραμμή
15’: Σουτ του Φλεβάρη μπλόκαρε ο τερματοφύλακας
18’: Ο Αττιτής με σουτ γράφει το 1-0 για την ομάδα του
23’: Σουτ του Φλεβάρη από ευνοϊκή θέση, μετά από πάσα του Κώτη, με την μπάλα να καταλήγει άουτ
26΄, 30’: Ο Διακανθός Φ επιχείρησε δύο σουτ χωρίς όμως να βρίσκει τον επιθυμητό στόχο
33’: Ο Νάκκος εκτελεί φάουλ και ο Διαμαντής με κεφαλιά στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
40’: με σουτ εντός περιοχής ο Φλεβάρης διπλασιάζει τα τέρματα του Διγενή (2-0)
41’: Ο Φλεβάρης «επιχειρεί» σουτ το οποίο εξουδετέρωσε ο Κοντός
45’: πολύ καλό σουτ του Αττιτή με την μπάλα να βρίσκει σε αντίπαλο και να καταλήγει κόρνερ
52’: Ο Αττιτής είχε δύο σουτ το πρώτο βρήκε εμπόδιο τον τερματοφύλακα ενώ το δεύτερο πέρασε άουτ
62’: ο Παπασταματίου από καλό σημείο δεν κατάφερε να νικήσει τον Μανωλάγκα
82’: σουτ του Κώτη, απέκρουσε ο γκολκίπερ της Ασπίδας
90’: Ο Διακανθός απειλεί με σουτ (άουτ)
91’: Ο Χατζηνικόλας σούταρε χωρίς όμως να βρίσκει δίχτυα
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Σπάρταλης (Γιαννουκάς, Μπερδεμπες)
ΔΙΓΕΝΗΣ: Μανωλάγκας, Γκάττι, Κώτης, Κανάκης, Καργάκος, Παπασταμάτης (71’ Χατζηνικόλας), Διακανθός Στ (80’ Καλλιώρας), Παπαθανασίου, Φλεβάρης (84’ Πατρου), Αττιτής, Διακανθός Φ.
ΑΣΠΙΔΑ ΑΠΟΛΛΑΚΙΑΣ: Κοντός, Σουλούνης, Κάκαρης, Κοτζος, Διαμαντής, Χατζημιχαήλ, Ζαρορης, Σκουλούδης, Τρινταν, Παπασταματίου, Νάκκος Έπαιξαν και οι: Μπάτζιος, Ρόσι, Περούλης