Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Β' Δωδεκανήσου Διατηρεί τις ελπίδες της η Ασπίδα

Διατηρεί τις ελπίδες της η Ασπίδα

0

Ισόπαλοι με σκορ 3 – 3 αναδείχθηκαν Ασπίδα Σαλάκου και Πολυβώτης σε παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο της πρώτης. Αν και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 1 – 0 αλλά και με 3 – 1, οι γηπεδούχοι είχαν τα ψυχικά αποθέματα και στις δυο περιπτώσεις και μπόρεσαν να φθάσουν στην ισοφάριση. Η δεύτερη φορά μάλιστα ήταν στις καθυστερήσεις του αγώνα. Η Ασπίδα με τον βαθμό αυτό, εξακολουθεί να έχει ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία.

Ο Πολυβώτης μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε στο 12′ να ανοίξει το σκορ με πλασέ του Σφακιανού. Η Ασπίδα μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 60′ ο Ρφατόπουλος έκανε το 1 – 1. Ο Πολυβώτης δεν το έβαλε όμως κάτω και στο 71′ έκανε το 1 – 2 με τον Φωτεινή ενώ στο 75′ πέτυχε και το 1 – 3 με τον Σφακιανό. Όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι είχε τελειώσει αλλά η Ασπίδα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. ΈΚανε την ύστατη προσπάθεια και δικαιώθηκε. Μείωσε σε 2- 3 με πέναλτι του Ραφτόπουλο στο 83′ (το πέναλτι κέρδισε ο Δερμιτζάκης που ανατράπηκε μέσα στην περιοχή) και πέτυχε το τελικό 3 – 3 με απευθείας φάουλ του Κοντουδιού στο 95′.

Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Παπαγιαννίδης (Λάζος, Γιαννούλης)

ΑΣΠΙΔΑ: Στεργενάκης, Συράκος, Κυπραίος, Καλογερόπουλος, Τεχνίτης (85′ Αφεντούλης), Παπαστεργής, Χειμωνέτοος, Κεβάνι, Παπαγεωργίου, Κοντουδιός, Ραφτόπουλος
ΠΟΛΥΒΩΤΗΣ: Ορσάρης, Πατρίκης, Πάπας, Σακελλαρίου, Χ. Χατζηνικολάου, Φωτεινής, Β. Χατζηνικολάου, Δερμιτζάκης (90’΄Κάσδαγλης), Καραγιάννης (63′ Καραλίγκας), Καμπάνης (55′ Ν. Χαρτοφύλλης), Σφακιανός