Αρχική Ροδίων Άθλησις Αποκλεισμός στο κύπελλο

Αποκλεισμός στο κύπελλο

0
rodion politeia

Δεν κατάφερε να διπλασιάσει τις νίκες του το Ροδίων Άθλησις απέναντι στην αξιόλογη Μυτιλήνη και ηττήθηκε με 1-3 σετ για το θεσμό του Κυπέλλου, με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από τη συνέχεια του.
Στο πρώτο σετ η φιλοξενούμενη ομάδα μπήκε πιο δυνατά και έφτασε στο 1-5. Με το Ροδίων να ισοφαρίζει σε 6-6 , αλλά να ξαναβρίσκεται πίσω με 9-13 και ο Κ. Αντωνιάδης να καλεί timeout. Η ψαλίδα της διαφοράς άνοιξε κι άλλο με το σκορ να γίνεται 9-17 και η διαφορά να κορυφώνεται στο 10-19. Εκείνη τη στιγμή με ένα επιμέρους 13-4 το Ροδίων έφερε το παιχνίδι στα ίσα σε 23-23 , αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή χάνοντας με 25-23.
Στο δεύτερο σετ το Ροδίων δεν άφησε περιθώρια στους φιλοξενούμενους. Μπήκε δυνατά παίρνοντας ισχυρός προβάδισμα με 10-2 και τελικά το σετ να καταλήγει σε 25-12 υπέρ του Ροδίων.
Ανάλογη συνέχεια δεν υπήρξε στο τρίτο σετ. Η Μυτιλήνη προηγήθηκε με 3-8, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 8-9 με τη Μυτιλήνη να καλεί timeout σε εκείνο το σημείο και να ξαναπαίρνει διαφορά με 9-14 . Τότε ήταν σειρά του Ροδίων να καλέσει timeout, το οποίο δεν άλλαξε τα πράγματα και η Μυτιλήνη κέρδισε το σετ με 16-25.
Το τρίτο σετ βρήκε τη Μυτιλήνη να σπάει πρώτη το «φράγμα» των 10 πόντων και το Ροδίων να καλεί timeout, ενώ το σκορ ήταν 7-10. Ο Κ. Αντωνιάδης αναγκάστηκε να καλέσει ακόμα ένα timeout όταν το σκορ ήταν στο 10-15. Το σκορ ήταν στο 15-20 , όταν ήταν η σειρά του τεχνικού της Μυτιλήνης να καλέσει timeout βλέποντας την ομάδα του να χάνει τη διαφορά που είχε αποκτήσει. Το Ροδίων πλησίασε , αλλά δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε τελικά με 22-25.

Τα σετ: 23-25 (27’), 25-12 (22’), 16-25 (22’), 22-25 (25’)
Διαιτητές: Παπαστάμος- Κατσούλης
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Νίκος Αντωνιάδης): Μακρής Ν., Γιώτης Δ., Κάλας Π., Προδρομίδης Β., Καβαρατζής Ι., Μοσχούς Χ., Γκένοφ Ντ., Καρύδας Ι., Κοκολάκης Εμμ., Σταυλάς Ρ., Ρωσσέτος Σ., Δεληγιώργης Α., Μαυράκης Κ.
Α.Ο. ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ (Σωκράτης Γιακουμής): Βλάχος Σ., Τερψέλης Σ., Αγγέλου Σ., Σωτηράκης Ε., Ζιάκκας Π., Φύτρος Γ.