Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Από νίκη σε νίκη η Ελπίδα!

Από νίκη σε νίκη η Ελπίδα!

0
kalithea elpida

Από νίκη σε νίκη βαδίζει η Ελπίδα Πεταλούδων. Η ομάδα του Χρήστου Μπίλια κέρδισε εύκολα στο Βενετόκλειο κλειστό γυμναστήριο της Ρόδου και την Καλλιθέα με 71 – 46. Έγινε ένα μέτριο παιχνίδι το οποίο το παρακολούθησε λιγοστός κόσμος που έδωσε το παρών στο γήπεδο. Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες επιδόθηκαν σε διαγωνισμό αστοχίας και λαθών ενώ στην επίθεση τα καλάθια έμπαιναν με …το σταγονόμετρο εκατέρωθεν. Το 8 – 8 εξάλλου τα λέει όλα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το ανορθόδοξο μπάσκετ συνεχίστηκε, το ίδιο η αστοχία και τα λάθη και από τις δυο ομάδες, Η Καλλιθέα πήρε ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων (15 – 10 στο 14’), όμως η ελπίδα αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 2 – 16 έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 17 – 26. Στην επανάληψη, οι παίκτες της Ελπίδας, έδειξαν πιο συγκεντρωμένοι και σταδιακά έχτιζαν μια σημαντική διαφορά την οποία ήταν φανερό πως η Καλλιθέα δεν μπορούσε να ανατρέψει.
Τα δεκάλεπτα: 8 – 8 , 17 – 26, 27 – 46, 46 – 71
Διαιτήτευσαν οι κ. Φάκαρος και Νικηφορίδης
ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Τρίτος): Παπαδημητρίου 2, Μητσού 2, Κωστάκης 10 (2), Αποστολίδης 2, Ηλιού 12 (2), Ποτόγλου, Τσαλίκης 2, Κωνσταντάρος 2, Παπανικολάου 2, Πλατέλλας 10 (2), Κετσές 2, Βουγιούκας
ΕΛΠΙΔΑ (Μπίλιας): Φράγκος 5, Βόλας 9 (3), Σεβδαλάκης 1, Πολίτης 12 (2), Λιβιεράτος 3 (1), Μπιλλιάς 7, Λαζαρίδης 16 (2), Γρηγοράς 3, Μουστάκας 5, Φιλιππόπουλος 4, Πούλιος