Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Α' Δωδεκανήσου Άνετος ο Φοίβος

Άνετος ο Φοίβος

0
18

Με το επιβλητικό 5-0 επικράτησε του ΑΟ Βαθύ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας Blue Star Ferries. Η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν μεγάλη. O Φοίβος είχε πολύ μεγάλα ποσοστά κατοχής της μπάλας και ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 22′ έπειτα από μακρινό σουτ του Τζιβίλογλου. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στο 36′ κατάφεραν να κάνουν δύο τα τέρματα τους με σκόρερ τον Ορφανίδη με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή. Στην επανάληψη οι «κυανοκίτρινοι» τελείωσαν το παιχνίδι σε διάστημα 15′ λεπτών. Αρχικά στο 52′ ο Γεωργαλλής έκανε την παράλληλη στον Λυμπερόπουλο και ο τελευταίος με κοντινό πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, αποτέλεσμα που δεν κράτησε για πολύ καθώς 3′ λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 55′ ο Δημητρόπουλος έκανε την σέντρα και ο Ορφανίδης με κοντινή κεφαλιά πετύχει το 4-0 και έβαλε για δεύτερη φορά το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ. Το σκορ έκλεισε ο στο 65′ ο Λυμπερόπουλος με πλασέ μέσα από την περιοχή. Στα εναπομείναντα λεπτά ο Φοίβος έριξε τον ρυθμό του παιχνιδιού κάτι που έμελε στο να τελειώσει «βασανιστικά» το παιχνίδι.
Φάσεις και γκολ
11′ Σουτ του Δελαπόρτα απέκρουσε δύσκολα ο Λελέκης στην επαναφορά δεύτερο σουτ του Αρχοντούλη, δύσκολα σε κόρνερ ο Λελέκης.
17′ Σουτ του Λυμπερόπουλου μέσα από την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ.
22′ Τρομερό σουτ του Τζιβίλογλου έξω από την περιοχή, η μπάλα στα δίχτυα 1-0.
25′ Ανατροπή του Αρχοντούλη από τον Βρούβη, την εκτέλεση ανέλαβε ο Γεωργαλλής ο οποίος αστόχησε.
35′ Χαμένο τετ-α-τετ του Αρχοντούλη.
37′ Διαγώνιο σουτ του Ορφανίδη μέσα απο την περιοχή 2-0
52′ Παράλληλη του Γεωργαλλή στον Λυμπερόπουλο πλασέ του τελευταίου από κοντά 3-0.
55′ Σέντρα του Δημητρόπουλου κοντινή κεφαλιά του Ορφανίδη 4-0.
65′ Τετ-α-τετ του Λυμπερόπουλου 5-0
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Αντωνάς (Παπαγιαννίδης, Μάχλης)
ΦΟΙΒΟΣ: Κεφάλας, Μπιλιάς, Φελεγκάκης (63′ Φέρο), Αξιώτης (58′ Φτάκλας), Γεωργαλλής (53′ Δημητρόπουλος), Λυμπερόπουλος, Αρχοντούλης, Δελαπόρτας, Τζιβίλογλου, Ορφανίδης, Γαργάλης
ΑΟ ΒΑΘΥ: Λελέκης, Γιαμαίος, Φέκκας, Τσαγκάρης (68′ Μπαιράμης), Βρούβης, Λελέκης, Μουτσάς, Ανθούλης (78′ Καλόμοιρος), Σαγρές,Καζώνης (66′ Ζαρούφης), Καράς