Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Άνετη η ΑΕ Δικαίου!

Άνετη η ΑΕ Δικαίου!

0
iviskos ae dikaiou

Εύκολη νίκη με 74 – 55 απέναντι στον Ιβίσκο στο Βενετόκλειο κλειστό γυμναστήριο της Ρόδου πέτυχε η ΑΕ Δικαίου η οποία εξακολουθεί να έχει βάσιμες ελπίδες για την κατάκτηση του τίτλου.
Ισορροπημένο ήταν τα πρώτο δεκάλεπτο με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες με σκορ 4 – 4 στο 5’. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι παίζοντας δυνατή άμυνα και έχοντας την ουσία στην επίθεση πήραν το προβάδισμα με 16 – 11 που ήταν και το πρώτο σκορ του πρώτου δεκαλέπτου. Στο επόμενο δεκάλεπτο ο Ιβίσκος αποφάσισε να παίξει άμυνα ζώνης αλλά οι παίκτες της ΑΕ Δικαίου και ελεύθερα σουτ βρήκαν και αρκετά επιθετικά ριμπάουντ πήραν για να κάνουν έξτρα επιθέσεις. Έτσι το ημίχρονο τελείωσε με 29 – 25 υπέρ των Κώων. Στο διάστημα αυτό ο πιο παραγωγικός παίκτης της ΑΕ Δικαίου ήταν ο Τριτσάρης που πέτυχε 11 πόντους με ένα τρίποντο.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να έχουν στο μεγαλύτερο διάστημα τον έλεγχο και η διαφορά έφθασε στο +14 (29 – 43 στο 26’). Σε ένα λεπτό όμως μέσα ο Ιβίσκος ανέτρεψε το σε βάρος του σκηνικό και με ένα σερί 8 – 0 μείωσε σε 37 – 43 στο 27’. Δεν είχε όμως την ανάλογη συνέχεια με τους Κώους να αποκτούν και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων και το δεκάλεπτο να «κλείνει» με 45 – 54.
Το τελευταίο δεκάλεπτο ανήκε εξ’ ολοκλήρου στου φιλοξενούμενους οι οποίοι εκτοξεύεται σε υψηλά επίπεδα και τελικά το παιχνίδι να εξελίσσεται σε τυπική διαδικασία και μια παράσταση για έναν ρόλο.
Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 11 – 16, 25 – 29 (ημίχρονο), 45 – 54, 55 – 74
Διαιτήτευσαν οι Άρης Φάκαρος και Νίκος Κουνελλές.
ΙΒΙΣΚΟΣ (Π. Μισσού): Μητσού 1, Ντρέρη, Μαρινάκης 11 (1), Μαρουλλάκης Ι. 14, Καραγιάννης, Μπιλλιάς 6, Τσαλίκης 3 (1), Φυλτζανίδης 4, Δούβαλης 5, Καμπόυράκης, Μαρουλάκης Γ. 11 (3)
ΑΕ ΔΙΚΑΙΟΥ (Δ. Τζομάκας): Δρόσος 6 (1), Χατζηφιλίππου, Λάμπρου, Τρύπας 15 (3), Γεωργαδάκης 6, Τριτσάρης 21 (2), Γκοράτσας 14 (1), Τσατσούλης 2, Καλαμπαλής, Χατζηγιακουμής 8 (1)