Αρχική Αθλητικά νέα Βόλεϊ Α2 Γυναικών: Ηλιούπολη – Τελχινίς 3-0 σετ

Α2 Γυναικών: Ηλιούπολη – Τελχινίς 3-0 σετ

0
DSC 0184-001

Η καλή εμφάνιση που έκαναν οι γυναίκες της Τελχινίδας απέναντι στον 5ο της βαθμολογίας ΑΣ Ηλιούπολης δεν αποδείχτηκε αρκετή και η ροδίτικη ομάδα έχασε με 3-0 σετ.
Το ματς άρχισε με την πρωταθλήτρια Αιγαίου να είναι συνεχώς μπροστά στο σκορ αρχικά με 2-6 και στη συνέχεια με 7-11 και 11-15. Οι γηπεδούχες αντέδρασαν και προηγήθηκαν με 17-16 αλλά οι Τελχινίδα πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ με 17-19. Στο σημείο αυτό η Ηλιούπολη, παίζοντας καλύτερα, προηγήθηκε με 23-19. Αν και οι ροδίτισσες πλησίασαν στον πόντο (23-22) το 1ο σετ τέλειωσε υπέρ των γηπεδούχων με 25-22.
Στο επόμενο σετ η Ηλιούπολη ήταν καλύτερη, ξέφυγε από την αρχή και το κατέκτησε με 25-16.
Το 3ο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ έως το 9-9. Η Ηλιούπολη πίεσε πολύ στο σερβίς και ήταν αποτελεσματική στην κόντρα επίθεση. Το σκορ έγινε 15-12 και στη συνέχεια 22-15. Η αντεπίθεση διαρκείας της Τελχινίδας έφερε το 23-23 αλλά και πάλι η Ηλιούπολη με μία επίθεση και ένα μπλοκ πήρε το σετ με 25-23 και τον αγώνα με 3-0 σετ.
ΑΣ Ηλιούπολης – ΡΣΦΠ Τελχινίς 3-0 σετ σε 74΄(25-22 σε 27΄, 25-16 σε 22΄ και 25-23 σε 25΄)
Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς): Αγλαΐα Σκορδά, Μαρία Βρατσάλη, Φαίη Μίχου, Ματίνα Γιαννέλη, Καρολίνα Χρυσοχού, Κατερίνα Χειμωνέττου, Νικολέτα Αμορανίτη (λ), Φαμπιόλα Τερζίου, Κέλυ Δαουτοπούλου, Γεωργία Βερβερίδη, Νίκη Κουτζούκη, Αναστασία Αποστολάκη.
Ηλιούπολη: (Γιάννης Παγανέλης) Άννα Μαρία Δελατόλα, Μαρία Χατζηνικολάου, Γλυκερία Κωνσταντίνου, Κατερίνα Ηλιακοπούλου, Σίσσυ Ξένου, Άντζελα Παπά, Νεκταρία Κρανιά (λ), Κατερίνα Κοντολέων (λ), Σοφία Κοβάλσκι, Μυρτώ Ξοφάκη, Φωτεινή Κουσούπη, Φάλια Θεοδωράκη, Ξυγκορου και Φωτεινή Παγανέλη.
Διαιτητές του αγώνα ήταν η Κυριακή Γεωργάκη και η Κωνσταντίνα Καντλή.