Αρχική Αθλητικά νέα Βόλεϊ Πρώτη θέση για τις γυναίκες της Τελχινίδας

Πρώτη θέση για τις γυναίκες της Τελχινίδας

0

Μεγάλη νίκη πέτυχαν απέναντι στο Ροδίων άθλησις οι γυναίκες της Τελχινίδας. Στο ντέρμπι κορυφής της 10ης αγωνιστικής, οι κυπελλούχες Δωδεκανήσου επικράτησαν στο Βενετόκλειο με 3-0 σετ και εξασφάλισαν κατά μεγάλο ποσοστό την 1η θέση της κανονικής περιόδου.

Οι αθλήτριες του Νίκου Τσιντομηνά μπήκαν δυνατά στο 1ο σετ και προηγήθηκαν διαδοχικά με 11-2, 15-5, 12-16, 21-14, 24-17 για να πάρουν τελικά το σετ 25-18.

Η απουσία βασικών αθλητριών του Ροδίων άθλησις συνέβαλε στην απώλεια, με 25-16, και του 2ου σετ ενώ η αλλαγή τακτικής από τον Νίκο Μακρή στο 3ο σετ έκανε τις φιλοξενούμενες πιο ανταγωνιστικές.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ με την Τελχινίδα να ξεφεύγει με 20-17 και 21-18. Τα διαδοχικά λάθη σε υποδοχή και μπλοκ (2 φιλέ) και οι επιτυχημένες επιθέσεις από  τις φιλοξενούμενες έφεραν μπροστά το Ροδίων με 21-22 και 22-23. Οι αποτελεσματικές όμως επιθέσεις, στο κρίσιμο αυτό σημείο, της Ειρήνης Σφυρίου που ισοφάρισε σε 23-23, της Σταυρούλας Μαργαρίτη η οποία με έξυπνο μπλοκ άουτ έκανε το 24-23 και της Γκιζέττη που ‘έσπασε’ με δυνατή επίθεση το διπλό μπλοκ των αντιπάλων (25-23) έφεραν την σπουδαία νίκη και το τρίποντο στην Τελχινίδα.

ΡΣΦΠ Τελιχινίς-Ροδίων άθλησις 3-0 σε 69΄(25-18 σε 22΄, 25-16 σε 22΄και 25-23 σε 25΄)

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Πάολα Σουσάρι, Ειρήνη Σφυρίου (14π), Σταματίνα Γκιζέττη (14π), Σταυρούλα Μαργαρίτη (8π), Ραφαέλλα Ζωγράφη (14π),  Βάγια Ντουλμπέρη (6π), Ραφαηλία Κουφομανώλη (λ), Μίρκα Στρατάκη (1π), Αριέτα Τερζίου, Βασιλική Λυκούδη, Κριστιάν Ζντράβα, Νικολέτα Γκίκα (λ), Κάλλια Θαρρενάκη και Σταυρούλα Καλιόζη.

Ροδίων άθλησις: (Νίκος Μακρής) Νικολέτα Αμορανίτη (λ), Μαρία Αντωνίου, Αγάπη Ευθυμίου, Τζάνη Κιόρρι, Ρούλα Μαλούκου, Ηλιάνα Μαύρου, Χεριφέ Νουρεδίν, Άντζελα Ντέμο, Ευαγγελία Πάχη, Μαρίνα Τζανουδάκη και Βαλσαμίνα Τσιράκου.

Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι Σωτήρης Σταματίου, Νίκος Χατζησταυρίδης και Μαρίνα Παπαβασιλείου.

Αήττητες οι κορασίδες

Το 8 στα 8 έκαναν οι κορασίδες της Τελχινίδας αφού νίκησαν και στο Βενετόκλειο τον Διαγόρα. Οι μικρές του Νίκου Τσιντομηνά ενώ πήραν άνετα τα δύο πρώτα σετ με 25-13 και 25-17, στα τα μέσα 3ου επόμενου σετ χαλάρωσαν, έκαναν μαζεμένα λάθη σε άμυνα και επίθεση και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 11-21. Στη συνέχεια αντέδρασαν, μείωσαν σε 19-22 αλλά τελικά έχασαν το σετ με 21-25.

Στο επόμενο σετ πήραν από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και δε δυσκολεύτηκαν με 25-20 να πάρουν μία ακόμα νίκη, να διατηρήσουν το αήττητο και να σιγουρέψουν την 1η θέση στη α΄ φάση του πρωταθλήματος.

ΡΣΦΠ Τελχινίς-ΓΣ Διαγόρας 3-1 σετ σε 91΄(25-13 σε 12΄,25-17 σε 23΄,21-25 σε 25΄και 25-20 σε 25΄)

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Παρασκευή Τσιλιμίγκα (6π), Σταματίνα Γκιζέττη (26π), Σεβγκή Τσερκές (3π), Κριστιάνα Ζντράβα (15π), Κάλλια Θαρρενάκη (7π), Μελίνα Γιακουμάρου, Νικολέτα Γκίκα (λ), Αλέξια Γκιάτα (1π), Κων/να Μωραΐτη, Ευρυδίκη Μαθιουδάκη, Ιωάννα-Μαρία Ζωγράφη (1), Ιωάννα Χατζηδάκη, Δέσποινα Μαστόρου και Λυδία Ξένου (λ).

Διαγόρας: (Λοΐζος Παπακωνσταντίνου)  Ειρήνη Καραγιάννη, Αμαριλίντα Ντερβίση, Ρέα Κυπριώτη, Μαρία Μοσχίδη, Φλώρα Ζαμπετούλα, Μιχαέλα Χαμίτ (λ), Χρυσούλα Μάλαμα, Παρασκευή Μαγκαφά, Βαλ.- Αγγ. Χρυσοχοΐδη, Ευαγγελία Χατζησταυρίδη, Δέσποινα Μπάρκα και Χριστιάνα Χρυσοχοΐδη.

Τον αγώνα διαιτήτευσαν ο Σωτήρης  Σταματίου και ο Ευθύμης Καλημεράκης.