Αρχική Αθλητικά νέα Βόλεϊ 3η θέση για Γκένοφ – Ρούσεφ

3η θέση για Γκένοφ – Ρούσεφ

0
gkenof_rousef

Μια ανάσα από τον τελικό του 2ου τουρνουά  του LIPTON ICE TEA Juniors 2012 που διεξήχθη στην Καρδία Θεσσαλονίκης βρέθηκαν οι Σταύρος Ρουσέττος και Ντάνιελ Γκένοφ. Η ροδίτικη ομάδα μπιτς βόλεϊ κέρδισε στον 1ο γύρο τους Κασαμπαλή / Κεσκίνη με 2-0 σετ (14-21, 19-21) αλλά στη συνέχεια έχασε, όπως και την προηγούμενη εβδομάδα στο Σχοινιά από το Νο1 του τουρνουά, την εθνική ομάδα Κ20, τους Καβαρατζή / Κοντοστάθη με 2-0 σετ (21-11,21-15).
Στον ημιτελικό βρέθηκαν απέναντι από τους Αλτάνη / Κουτσουρή στη ρεβάνς του αγώνα που είχαν χάσει στο Σχοινιά με 1-2 σετ. Δυστυχώς για αθλητές της Τελχινίδας η ιστορία επαναλήφθηκε. Αν και πήραν το 1ο σετ με 21-19 έχασαν τα δύο επόμενα με 15-21 και 11-15.
Νικητές του τουρνουά ήταν στα αγόρια, στην κατηγορία Κ17 (παίδες) οι Αναστασιάδης / Καμπούρης αφού νίκησαν στον τελικό τους Αντύπα / Κανέλλο με 2-0 (21-15,21-16) και στην κατηγορία Κ20 (έφηβοι) οι Καβαρατζής / Κοντοστάθης που δε δυσκολεύτηκαν να κερδίσουν στον τελικό τους Αλτάνη / Κουτσουρή με 2-0 (21-13, 21-16).
Στα κορίτσια η Κοκκινάκη που αγωνίστηκε και στις δύο κατηγορίες, Κορασίδων (Κ17) και Νεανίδων (Κ20), κατέκτησε με τις συμπαίκτριές της, την Μολδοβανίδη στις κορασίδες και την Αργυροπούλου στις νεανίδες δύο χρυσά μετάλλια.
Έκαναν το ντάμπλ Καρύδας / Περπινάκης

Δεν είχε περάσει μια εβδομάδα από την πρωτιά στο Regional Ηρακλείου του αθλητή της Τελχινίδας Γιάννη Καρύδα και του συμπαίκτη του Μάριου Περπινάκη και ζευγάρωσαν τα χρυσά μετάλλια κατακτώντας την 1η θέση και στο Regional των Χανίων (9 & 10 Ιουλίου). Οι δύο αθλητές επικράτησαν στο τελικό του τουρνουά μπιτς βόλεϊ για αθλητές κάτω των 20 των Σπανουδάκη / Μιχελάκη με 2-0 σετ (15-07, 15-11).