Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ «Βλέπει» τετράδα ο Ιάλυσος!

«Βλέπει» τετράδα ο Ιάλυσος!

0
dorieas ialisos

Πολύτιμη νίκη στην διεκδίκηση μιας θέσης μέσα στην πρώτη τετράδα της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος πέτυχε ο Ιάλυσος ο οποίος κέρδισε στο Βενετόκλειο κλειστό γυμναστήριο της Ρόδου τον Δωριέα με 60 – 61. Αν και το παιχνίδι ήταν σε γενικές μέτριο, είχε ένα δραματικό φινάλε και κρίθηκε στην τελευταία επίθεση. Οι δυο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο ήταν την περισσότερη ώρα κοντά στο σκορ (με τον Ιάλυσο πάντως να δείχνει να πατάει καλύτερα). Στην επανάληψη, οι «ερυθροκίτρινοι» έδειξαν να βάζουν τις βάσεις για να πανηγυρίσουν τη νίκη ωστόσο, ο Δωριέας ενώ δεν ήταν καλύτερος, είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Σαρίκας όμως αποδείχθηκε μοιραίος. Ο έμπειρος παίκτης που ήταν αυτός που έδωσε το δικαίωμα να ελπίζει ο Δωριέας ότι μπορεί να τα καταφέρει, με δικές του βολές η ομάδα του πλησίασε στον πόντο (60 – 61 11.7’’ πριν το τέλος). Ο Καράβας αστόχησε σε δυο βολές για τον Ιάλυσο και στην τελευταία επίθεση ο Σαρίκας αστόχησε σε δίποντο. Έτσι διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.
Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 22 – 21, 34 – 33, 38 – 47, 60 – 61
Διαιτήτευσαν οι κ. Νικηφορίδης και Κιόττου
ΔΩΡΙΕΑΣ (Σαρίκας): Αλ. Σαρίκας 23 (2), Πατηνιώτης 4, Κούρος 12, Λαζαρίδης 8, Στεφανίδης, Σιώκος 5 (1), Συμιακός 2, Κρητικός 2, Λαμπριανός 2
ΙΑΛΥΣΟΣ: Στεργάκης, Δεληγιαννάκης 10 (2), Μαρουλλάκης 13 (3), Παμπάκας, Χατζηδημητρίου 4, Λώλος 5, Γκογκίδης 14 (1)