Αρχική Επικαιρότητα Διάφορα Υποβιβάζεται η Ρόδος

Υποβιβάζεται η Ρόδος

0
rodos_omadiki2
Δεν τα κατάφερε η Ρόδος. Μπορεί να κέρδισε σήμερα (Σαββάτο) εκτός έδρας το Αιγάλεω με 1 – 0, όμως η νίκη του Περιστερίου επί του Ελπιδοφόρου με 2 – 1, την στέλνει πίσω στο τοπικό πρωτάθλημα. Ακόμα και το Περιστέρι όμως να μην κέρδισε, η εκτός έδρας επιτυχία των Μελισσίων μέσα στον Ταύρο επί του Φωστήρα (με 2 – 1 επίσης), πάλι θα την οδηγούσε σε υποβιβασμό. Το Περιστέρι εξασφάλισε την παραμονή του, ενώ εκτός των «πρασίνων» υποβιβάζονται τα Μελίσσια, η Μύκονος, η ΑΕ Κως, το Καρλόβασι, η Αγία Παρασκευή και η Ηλιούπολη. Πρωταθλητής είναι ο Φωστήρας.
Το παιχνίδι στο Αιγάλεω
Οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι από τους αντιπάλους τους ειδικά στην διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου διάστημα στο οποίο πέτυχαν και το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πίεσαν αλλά δεν μπόρεσαν να φθάσουν στην ισοφάριση.
Το γκολ

|Στο 37’ η Ρόδος κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στο λεπτό εκείνο, ο Καλημέρης έκανε μια μπαλιά στον Φράγκο ο οποίος μπήκε μέσα στην περιοχή και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0 – 1.
Άλλες φάσεις
Στο 15’ από φάουλ του Θ. Τεγούση, ο Στριμμένος έκανε την κεφαλιά αλλά έστειλε τη μπάλα να χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια οι αμυντικοί της Ρόδου να διώξουν σε κόρνερ.
Στο 39’ ο Φράγκος σούταρε μέσα από την μεγάλη περιοχή αλλά ο τερματοφύλακας Κουρεπίνης κατάφερε να αποκρούσει δύσκολα σε κόρνερ.
Στο 45’ ο Μπαλασκάς σούταρε ωραία έξω από την μεγάλη περιοχή όμως η μπάλα χτύπησε πρώτα στο κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια κατέληξε άουτ.
Στο 66’ ο Κ. Τεγούσης μπήκε μόνος του στην περιοχή και σούταρε αλλά ο Τόππος έκανε ωραία απόκρουση στέλνοντας τη μπάλα να καταλήξει κόρνερ.
Δυο λεπτά αργότερα (στο 68’), ο Καλημέρης πήρε τη μπάλα σε πλεονεκτικό σημείο μέσα στην μεγάλη περιοχή όμως το σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο.
Στο 70’ ο Κ. Τζανετάκος έκανε νέο σουτ αλλά η μπάλα και πάλι χτύπησε στο κάθετο δοκάρι
Στο 90’ ο Κ. Τεγούσης από καλή θέση μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ όμως και πάλι δεν μπόρεσε να βρει τον επιθυμητό στόχο καθώς η μπάλα κατέληξε άουτ.
Καλή ήταν η διαιτησία του κ. Χρήστου Μανούρα (Μουρεντάς, Νίκος Μανούρας) από τα Τρίκαλα. Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΑΙΓΑΛΕΩ: Κουρεπίνης, Ζαφειράτος, Στριμμένος, Θανάσης Τεγούσης, Παπαδόπουλος (46’ Κωνσταντακόπουλος), Βασιλάρης, Δουκάκης, Παπαθανασίου (46’ Κωνσταντόπουλος), Μπαλάσκας (59’ Σιδέρης), Τζανετάκος, Κ. Τεγούσης
ΡΟΔΟΣ: Τόππος, Πατούχος, Καρπαθάκης, Γιορμπαλίδης, Πελέκης, Θαμνόπουλος, Καταπόδης, Καλημέρης (78’ Κιλασίν), Γκινής, Φράγκος (93’ Ντουρμεσάϊ), Ορφανίδης (85’ Σώτα)