Αρχική Αθλητικά νέα Super League 2 Τρένο ο Ιωνικός, πάτησε κορυφή

Τρένο ο Ιωνικός, πάτησε κορυφή

0

Στο πλαίσιο της 16ης  αγωνιστικής της Super League 2 που ολοκληρώθηκε σήμερα, μεγάλος κερδισμένος ήταν ο Ιωνικός, ο οποίος όχι μόνο πάτησε κορυφή, αλλά άνοιξε και την διαφορά στους τρεις βαθμούς από τους διώκτες του. «Λευκές» ισοπαλίες σε Χανιά και Λιβαδειά.

Ο.Φ.Ι – Ιωνικός 1-2

Ο Ιωνικός νίκησε εκτός έδρας 2-1 τον Ο.Φ. Ιεράπετρας και σκαρφάλωσε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, εκμεταλλευόμενος στο έπακρο τις εντός έδρας ήττες του Εργοτέλη από τον Καραϊσκάκη (0-1) και του Διαγόρα από την Δόξα Δράμας (1-3).

Ο Βαλχομήτρος άνοιξε το σκορ στο 33ο λεπτό με όμορφη λόμπα, για να ισοφαρίσει ο Φουάσης με ωραίο δυνατό σουτ στο 65ο λεπτό. Τελικά το νικητήριο γκολ ήρθε και πάλι στα τελευταία λεπτά για τον Ιωνικό και συκγκεριμένα το πέτυχε ο Μάναλης στο 84′.

Ο.Φ. ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Τιμόθεος Καβακάς): Αθανασόπουλος, Πριόνας, Χιντζίδης, Μασουέρο, Σμίλτος (89′ Αρσενίδης), Ζήσης (47′ Ντούνης), Φουάσης (74′ Αρναούτογλου), Λεμονής (80′ Περδίκης), Τεγούσης, Γκίνη, Κούστα.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Ομάρ, Μουστάκης, Φαζός, Κοτσώνης, Γκοτσούλιας (79′ Παπαγεωργίου), Νιάσε (62′ Μουμίν), Ματσούκας (78′ Μάναλης), Βλαχομήτρος (87′ Κουιρουκίδης), Ρόλε (87′ Πογοσιάν), Κάστρο.

Χανιά – Ξάνθη 0-0 και Λεβαδειακός – Τρίκαλα 0-0

Τα Χανιά υποδέχθηκαν την Ξάνθη στην Κρήτη, ενώ ο Λεβαδειακός τα Τρίκαλα στην Λιβαδειά. Ωστόσο δε σημειώθηκε κάποιο γκολ στις συγκεκριμένες αναμετρήσεις, καθώς οι φάσεις ήταν λιγοστές και το τέμπο των αγώνων αρκετά χαμηλό.

Στην μοναδική και καλύτερη στιγμή των αναμετρήσεων τα Χανιά έχασαν πολύ καλή ευκαιρία να πάρουν το ματς. Όμως ο τερματοφύλακας της Ακριτικής ομάδας, Μπέντο, κράτησε το μηδέν για την Ξάνθη.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Τζιουζέπε Σανίνο): Στογιάνοβιτς, Μύγας, Τσάπρας, Καραχάλιος, Βήχος (28′ λ.τρ. Παναγιώτου), Μεχία, Νίκας (68′ Μαρίνος), Συμελίδης (79′ Κονέ), Νίλι, Πολέτο (79′ Πολέτο), Μυτίδης (68′ Τζιώρας).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Σούλης Παπαδόπουλος): Γιακουμής, Πιαστόπουλος, Σουλιώτης, Ζώγκος, Νιάρος (90+2′ Διαμαντόπουλος), Ριζογιάννης, Ευθυμίου (90′ Σιλβάνο Νατέρ), Σκόνδρας, Παπαγεωργίου, Πέλκας, Σταματής (62′ Ελευθεριάδης).

ΧΑΝΙΑ (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Αναστασόπουλος, Kαμαρά, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Πλέγας (70′ Μπραμπίγια), Παναγιωτούδης (89′ Γκίνο), Βασιλόγιαννης, Μασένα (83′ Σουντουρά), Kάρλος, Διαμαντόπουλος.

ΞΑΝΘΗ (Μπάμπης Τεννές): Μπέντο, Πέτροβιτς, Κέβιν (9′ λ. τρ. Παντελιάδης), Τζούρμαν, Βέρκερ, Τ. Παπάζογλου, Θυμιάνης (54′ Θ. Παπάζογλου), Δημούτσος, Σιατραβάνης (54′ Σχρόιγεν), Έμπερτ, Μικελτάτζε (78′ Μυστακίδης).