Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ To …Πειρατικό κέρδισε το ντέρμπι (video)

To …Πειρατικό κέρδισε το ντέρμπι (video)

0
peiratiko

Η ομάδα Giannoulis Optics Πειρατικό ήταν η νικήτρια στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής του α’ ομίλου στο «ανοιχτό» τουρνουά μπάσκετ το οποίο βρίσκεται σε εξέλιξη. Σε παιχνίδι που έγινε στο Βενετόκλειο κλειστό γυμναστήριο της Ρόδου, επικράτησε με 56 – 43 της ομάδας Nike rx. Το «Πειρατικό» με πρωταγωνιστές τους Μαστοράκη και Μαυρονικόλα προηγήθηκε στο 5’ με 9 – 1 επιβάλλοντας το δικό τους ρυθμό. Το Νike στο διάστημα αυτό δεν μπορούσε να βρει τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, οι τυπικά γηπεδούχοι με ωραίες συνεργασίες ανέβασαν τη διαφορά στο +8 (15 – 3). Στο ξεκίνημα του δεύτερο δεκαλέπτου η διαφορά ανέβηκε και άλλο (19 – 4) με τον Κρητικό να δίνει τις περισσότερες λύσεις για την ομάδα του. Οι παίκτες των φιλοξενούμενων ασχολήθηκαν πιο πολύ με τη διαιτησία με αποτέλεσμα να δεχθεί ο πάγκος τους τεχνική ποινή. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 23 – 13. Στην επανάληψη το Νike «ψαλίδισε» τη διαφορά και την κατέβασε στο -6 (27 – 21) στο 27’. Στο τελευταίο τρίλεπτο το δεκαλέπτου, το Πειρατικό έδειξε περισσότερο πάθος και με επί μέρους σκορ 10 – 6 τελείωσε το δεκάλεπτο 37 – 27. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν για λίγο την απόδοση τους και μείωσαν 37 – 32 στο 32’. Οι «πειρατές» όμως παίζοντας με συνεργασίες και ανεβάζοντας σταθερά την απόδοση τους, αύξησαν την διαφορά και τελείωσαν το παιχνίδι επικρατώντας με 56 – 43.