Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Στους Μπασκετόφιλους το Ντέρμπι

Στους Μπασκετόφιλους το Ντέρμπι

0
Mpasketofiloi-modelaSAM 1489

Με ρόλο οδηγού στο σκοράρισμα στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, οι Μπασκετόφιλοι επικράτησαν με 60-54 των Μοντέλων στο ντέρμπι του εργασιακού πρωταθλήματος. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με εναλλαγές στο προβάδισμα μέχρι τα τέλη της δεύτερης περιόδου, όπου οι Μπασκετόφιλοι με ένα επιμέρους σερί 7-0 μετέτρεψαν το υπέρ τους 29-27 σε 36-27.Σκορ το οποίο έδειχνε το ταμπλό στο τέλος του ημιχρόνου. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες στο 44-41 , αφού τα Modela ανέβασαν το ρυθμό τους στα τελευταία του λεπτά. Η αντεπίθεση των μοντέλων συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο , αφού προσπέρασαν στο σκορ μετά από πολύ ώρα (44-45). Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, με τους Μπασκετόφιλους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα. Το κρίσιμο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού βρήκε του νικητές μπροστά με 55-54. Στο 40’ πριν το τέλος ο Κουλουμπρής έδωσε αέρα τριών πόντων στην ομάδα του(57-54), ενώ 22΄δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Παπαγιάννης αστοχεί σε τρίποντο. Στη συνέχεια ο Στεφανίδης αστόχησε σε δύο βολές με 11΄πριν το τέλος να απομένουν.Αμέσως μετά το ριμπάουντ ο Γιωρδαννής έκανε επιθετικό φάουλ στον Παπακώστα στην προσπάθειά του να τρέξει στον αιφνιδιασμό. Ο Κουλουμπρής ευστόχησε και στις δύο βολές μετά από φάουλ που κέρδισε , διαμορφώνοντας το 59-54. Στη συνέχεια ο Άμερσον αστόχησε σε δίποντο και με μια εύστοχη βολή του Παπακώστα διαμορφώθηκε το τελικό 60-54.
Δεκάλεπτα: 1) 12-16, 2) 36-27, 3) 44-41, 4) 60-54
Διαιτητές: Φάκαρος – Αρνάς
Μπασκετόφιλοι (Παπακώστας): Παπακώστας 9, Τσούβαλης 3, Κουντούρης 14, Κλαδίτης 2, Ρέτσας, Κουλουμπρής 4, Στεφανίδης 13, Ξυπολιάς 4, Τσεκούρας 7, Μουρουζίδης, Κατσιμπρής, Μελίσσας 4
Μοντέλα (Μαγριπλής): Μαγριπλής, Σαντιπαντάκης 3, Σάκκης 5, Παπαγιάννης 6, Άμερσον 12, Μελεκίδης 11, Γιωρδαννής 6, Κρασσουδάκης 7, Γιαννακίδης , Παπαγεωργίου 4