Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Στην κορυφή ο Άρης!

Στην κορυφή ο Άρης!

0
aris koupa

Ο Άρης κατάφερε για πρώτη φορά στην ιστορία του να κατακτήσει το πρωτάθλημα στο μπάσκετ με αμαξίδιο. Μετά από ένα υπέροχο και άρτια οργανωμένο final four , οι θεσσαλονικείς σήκωσαν την «κούπα» στο ουρανό του Βενετοκλείου. Τη δεύτερη θέση (σε ισοβαθμία με τον πρώτο) την κατάκτησε ο Δωδεκάνησος , ο οποίος παρέδωσε μετά από χρόνια τα σκήπτρα του. Στην Τρίτη θέση βρέθηκε ο Άτλας Αθηνών και τέταρτο το Μαρούσι.

Στο πρώτο σε χρονική σειρά παιχνίδι ο Άρης επικράτησε με 53-40 του Άτλαντα Αθηνών. Οι πρωταθλητές μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και μετά το 6-8 υπέρ του Άτλαντα , πήραν τα ηνία του παιχνιδιού με την πρώτη περίοδο να τελειώνει 17-11. Στη δεύτερη περίοδο ο Άρης αύξησε τη ψαλίδα της διαφοράς (28-15,32-18) , ενώ το ημίχρονο βρήκε τον Άτλαντα να κυνηγάει στο σκορ με 32-20. Στο ίδιο τέμπο κυμάνθηκε και το δεύτερο ημίχρονο. Ο Άτλαντας πάλεψε για να «κατεβάσει» τη διαφορά , όμως δεν κατάφερε να την πάει κάτω από τους 8 πόντους με τη Τρίτη περίοδο να λήγει 40-30. Ο Άρης κράτησε τη διαφορά ασφαλείας που είχε εξασφαλίσει και νίκησε με 53-40.

Δεκάλεπτα: 1)17-11,2)32-20,3)40-30,4)53-40

Διαιτητές: Παυλόπουλος, Αρτεμάκη,Παπαδοπούλου

Άρης(Χατζηγωγίδου): Παντελίδης,Παπαδόπουλος,Μαλτάς 2,Καλογιάννης,Χρηστίδης,Κεφάλας 15(2),Χρυσοβέργης 6, Τσιντάρης 6,Οικονόμου 14,Συμεωνίδης 2,Βλαστός 9
Άτλας Αθηνών(Ζώτος):Κωνσταντινούπουλος,Λιανός,Κωνσταντινόπουλος Α. 4, Αδαμόπουλος,Κότσαρης 8, Βάσσης 10, Ζαφειρόπουλος, Χριστοδούλου 18, Σπάθης, Νικιντονμάς,Χαλδαίος

Στο επόμενο παιχνίδι η ομάδα του Δωδεκάνησου με οποιοδήποτε αποτέλεσμα δε θα μπορούσε να βρεθεί στην κορυφή του πρωταθλήματος , ύστερα από τη νίκη του Άρη. Παράλληλα, το Μαρούσι με νίκη θα ήταν η πρωταθλήτρια ομάδα. Τελικά , η ομάδα του νησιού μας αποδίδοντας πολύ καλά κατάφερε να κερδίσει με 62-50. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και το Δωδεκάνησο να έχει πάντοτε βραχεία κεφαλή με την πρώτη περίοδο να λήγει 14-11. Στη δεύτερη περίοδο το Μαρούσι παρόλο που βρισκόταν πίσω με 23-17 ανέκαμψε και αφού αρχικά μείωσε σε 23-21 προσπέρασε το Δωδεκάνησο με 24-25, οπού ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε ξανά το Δωδεκάνησο να προπορεύεται με 35-31 , αλλά το επιμέρους σερί 11-6 του Μαρουσίου έκλεισε την περίοδο με 41-42. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Δωδεκάνησος ήταν συγκλονιστικός! Η ομάδα του νησιού μας από τη στιγμή που το σκορ ήταν 49-46 έτρεξε ένα επιμέρους σερί 13-4, δίχως να αφήσει στο Μαρούσι περιθώρια αντίδρασης. Τελικά, ο Δωδεκάνησος πανηγύρισε τη νίκη με 62-50.

Διαιτητές: Κηπουρίδης,Μπίκας,Θεονάς

Δεκάλεπτα:1) 14-11,2)24-25,3)41-42,4)62-50

Δωδεκάνησος(Τσακίρης): Μιχαήλου 13 , Χαμαντί 7, Λουκάς , Στυλιανακάκης,Παππάς 20, Δαούλας,Ζαραγκότας 7, Χαρτερός 4, Χατζηδημητρίου 4, Μαρτσάκης 4 , Κοντογιάννης 4, Χατζηκαντής , Βασίλεβ
Μαρούσι(Λώρας): Δημητρακόπουλος 1 ,Πανούσης, Τριανταφύλλου 12 , Ράσα 10, Αλ Χουσεϊν 13, Μίνα, Κορκίδης 14, Τσαουσίδης , Αχλαδιώτης

Η τελετή έναρξης περιελάμβανε-μεταξύ άλλων- συγκινητικές απονομές και βραβεύσεις. Άξιο αναφοράς είναι ότι τα μετάλλια του Άρη ,απονεμήθηκαν από τον άλλοτε σπουδαίο προπονητή του μπασκετικού του σωματείου και πρώην υφυπουργό αθλητισμού,Γιάννη Ιωαννίδη. MVP και πρώτος σκόρερ του τουρνουά ανακηρύχθηκε ο Σπύρος Κεφαλάς του Άρη.