Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Σούπερ Κολοσσός!

Σούπερ Κολοσσός!

0
kolossos_ikaros
Μεγαλειώδη εμφάνιση για την ομάδα του νησιού μας που κέρδισε τον ιστορικό Άρη στην Θεσσαλονίκη 66-75.Οι «θαλασσί» δεν ξεκίνησαν καλά και έμειναν  πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο,23-19, με τον Ταπούτο να δείχνει ορεξάτος για τους γηπεδούχους. Στην επόμενη περίοδο, Τσάμης και Μπόικιν  ανέβασαν στροφές δίνοντας λύσεις για την ομάδα τους και προηγήθηκαν στο σκορ πριν  οι δυο αντίπαλοι πάνε στα αποδυτήρια 39-44. Στην επανάληψη ο Άγγελος Τσάμης συνέχιζε τον επιθετικό του οίστρο με την διαφορά να ανεβαίνει στο +8 (42-50) στο 23′. Όμως ο Άρης με καλή άμυνα και καλές επιλογές επιθετικά, επέστρεψε στο παιχνίδι και με δικό του σερί 8-0 σε ένα τρίλεπτο, έφερε το παιχνίδι στα ίσα 50-50, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο 56-59. Στο τελευταίο και πιο σημαντικό δεκάλεπτο η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά δεν άφησε διαδρόμους στον αντίπαλο. Με τους Χάτεν και  Τσάμη να δίνουν τις περισσότερες λύσεις για τον Κολοσσό στην τελευταία περίοδο αλλά και χωρίς να υστερήσει κανείς, «δραπέτευσαν» από μια δύσκολη έδρα ( σημειωτέον το παιχνίδι διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών), κάνοντας το 2 στα 2.