Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ “Σκούπισε” τον Προμηθέα και βλέπει Παναθηναϊκό

“Σκούπισε” τον Προμηθέα και βλέπει Παναθηναϊκό

0

Μεγάλη νίκη με σκορ 78-58 επί του Προμηθέα Πατρών πέτυχε ο Κολοσσός Ρόδου, ο οποίος την προσεχή Τετάρτη θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό Superfoods στο Βενετόκλειο για την προημιτελική φάση του κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη μπήκε φουριόζα στο δεύτερο ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 28-11 στην τρίτη περίοδο κατάφερε να πάρει διαφορά 15 πόντων του αντιπάλου της. Οι “θαλασσί” διατήρησαν το προβάδισμα τους στα ύψη και με νέο επιμέρους σκορ 20-15 στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού. Κορυφαίος για την ομάδα της Ρόδου, υπήρξε ο Τζέι Μπρέι, που πέτυχε 19 πόντους με 6/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 1/1 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 30-32, 58-43, 78-58.

Κολοσσός (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 6 (1), Σχίζας 9, Χάρις 5 (1), Τζόουνς 10, Πρόστραν 4, Σταμάτης 2, Γεωργαλλής 6 (2), Μπρέι 19 (2), Μπιλλής 2, Αγγελάκος 2, Ράιτ 11, Παπαδάκης 2.
Προμηθέας (Γιατράς): Τουτζιαράκης, Έβανς 1, Γράβας, Σκούφης, Γκίκας 6 (1), Μιλόσεβιτς 15 (3), Γερομιχαλός 6 (1), Φαγέ 5 (1), Ρέλεφορντ 12 (1), Δημάκος 3, Λίποβι 5 (1), Σαλούστρος 5 (1).