Σκάκι: Ολοκληρώθηκε το 2ο τουρνουά του 8ου Grand Prix

0

Ολοκληρώθηκε αυτό το Σάββατο το 2ο Τουρνουά γρήγορου σκακιού των τμημάτων υποδομής στο πλαίσιο του 8ουGrandPrix. Το τουρνουά που διήρκησε 5 γύρους με χρόνο σκέψης 10 λεπτά και πρόσθετο 5 δεύτερα για κάθε κίνηση. Συνολικά μέρος έλαβαν στους αγώνες 54 παιδιά που αγωνίστηκαν για τις πρώτες θέσεις αλλά και την εμπειρία και εξοικείωση με τους κανόνες του σκακιού.

Σκοπός άλλωστε των αγώνων αυτών κύρια είναι η εξοικείωση των παιδιών με το σκάκι και τους κανόνες του, αλλά και η εξάσκηση του μυαλού και των συναφών δεξιοτήτων που το σκάκι επιτρέπει.

Η αντίληψη, η μνήμη, η υπομονή, η ορθή κρίση, η αποφασιστικότητα, η δημιουργία σχεδίου (πλάνου), η ιεράρχηση των στόχων, ο υπολογισμός, η παρατηρητικότητα , η φαντασία είναι κάποιες χαρακτηριστικές δεξιότητες που το σκάκι εξασκεί μαζί με άλλα πολλά χαρακτηριστικά στα παιδιά, αλλά και στις μεγαλύτερες ηλικίες.
Ακολούθησαν οι απονομές και η κοπή της πίτας του ομίλου σε μια σεμνή και λυτή τελετή, όπου τον όμιλο τίμησαν με την παρουσία τους οι βουλευτές Δωδεκανήσου κ. Παππάς Ιωάννης για την Κυβέρνηση, κ Σαντορινιός Νεκτάριος για την Αξιωματική Αντιπολίτευση, από την Περιφέρεια ο κ. Νικολής Νίκος Εντεταλμένος Αθλητισμού, ο κ. Μπάρδος Χρήστος, μέλος της Οικονομικής Επιτροπής, από το Δήμο ο Ιατρός κ. Καραταπάνης Σάββας, και από το Πανεπιστήμιο Αιγαίου η Πρόεδρος του Τμήματος Μεσογειακών Σπουδών Καθηγήτρια κα. Φραντζή Αικατερίνη και ο Δντής του Μεταπτυχιακού «Αρχαιολογία της Ανατολικής Μεσογείου», Αν. Καθηγητής κ. Κουσούλης Παναγιώτης, οι οποίοι χαιρέτησαν όλους τους παρευρισκόμενους τα παιδιά αλλά και την προσπάθεια του ομίλου.

Στην εισαγωγή της Τελετής ο Αντιπρόεδρος του Ομίλου κ. Βασιλάκης χαιρέτησε όλους τους παραβρισκόμενους και ευχαρίστησε τα μέλη του ομίλου, τους γονείς και τα παιδιά μαθητές του ομίλου. Ευχαρίστησε τους Βουλευτές μας κ. Παππά Ιωάννη για την παρουσία τους τη στήριξη και την βοήθεια που προσφέρουν στον όμιλο, και τον τ. Υπουργό κ. Σαντορινιό Νεκτάριο για την αρωγή του στις μετακινήσεις του ομίλου. Ευχαρίστησε την Περιφέρεια και τον κ. Περιφερειάρχη καθώς και τους κ.κ. Νικολή Νίκο και Μπάρδο Χρήστο για την συνεχή στήριξη των μεγάλων διοργανώσεων (Παγκόσμιων και Πανευρωπαϊκών) που λαμβάνουν χώρα στο νησί της Ρόδου και προβάλουν τον τόπο μας σε όλον τον κόσμο. Ευχαρίστησε τον Δήμο και τον κ. Δήμαρχο τον οποίο εκπροσώπησε ο Ιατρός κ. Καραταπάνης Σάββας.
Ευχαρίστησε το Πανεπιστήμιο Αιγαίου και ιδιαίτερα τη Σχολή Ανθρωπιστικών Επιστημών και τον Κοσμήτορα Καθηγητή κ. Σεϊμένη Ιωάννη καθώς και τους εκπροσώπους με την Προέδρο του Τμήματος Μεσογειακών σπουδών Καθηγήτρια κα., Φραντζή Αικατερίνη και τον Δντή του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών «Αρχαιολογία της Ανατολικής Μεσογείου» Αν. Καθηγητή κ. Κουσούλη Παναγιώτη.



Τέλος, ευχαρίστησε τους Δημοσιογράφους των τοπικών μέσων ενημέρωσης για το αγκάλιασμα στον όμιλο και τη συνεχή προβολή των δράσεων του.
Οι τυχεροί στην κοπή της βασιλόπιτας που έκοψαν ο Βουλευτής κ. Παππάς , η Πρόεδρος του Τ.M.Σ κ. Φραντζή και ο Αντιπρόεδρος κ. Βασιλάκης ήταν το μέλος του ΔΣκαι Ταμίας του Σκακιστικού Ομίλου Ρόδου ΙΠΠΟΤΗΣ κ. Καραμποϊκης Σπύρος και ο Νομικός, Δντής του Πολιτικού Γραφείου του κ. Παππά κ. Χαραλάμπους Μανώλης οι οποίοι και κέρδισαν από μία αναμνηστική συλλεκτική χειροποίητη πλακέτα του ομίλου.

Για την Ιστορία αναλυτικά τα αποτελέσματα του 2ου τουρνουά έχουν :

Step 1

Rank

SNo.

Name

1.Rd.

2.Rd.

3.Rd.

4.Rd.

5.Rd.

Pts

BH.

1

19

Παπαδόπουλος Σταύρος

4

w

1

21

b

1

2

b

1

3

w

1

5

b

1

5

16½

2

5

Κακά Ρεγγίνα

7

w

1

15

b

1

1

w

0

14

b

1

6

w

1

4

15½

3

3

Δαϊκοπούλου Αντιγόνη

20

w

1

8

b

1

6

w

1

1

b

0

9

w

1

4

15

4

8

Κορινιώτη  Μυρτώ

1

b

0

24

w

1

10

b

1

5

w

1

7

b

1

4

14½

5

7

ΚοντομανώληΚυριαζούλα

12

w

1

14

b

1

9

w

1

4

b

0

1

w

0

3

16½

6

9

Κότε Αλέξανδρος Αχιλλέας

10

w

1

13

b

1

3

b

0

12

w

1

2

b

0

3

16

7

16

Παλιού Αλμπιόν

2

b

0

25

b

1

13

w

1

15

+

4

w

0

3

13½

8

17

Παλιού Ρεντιόν

23

w

1

3

w

0

19

b

1

9

b

0

14

w

1

3

12

 

24

Χατζηλαζάρου Στέλλα

26

w

1

22

b

1

5

b

0

8

w

1

3

b

0

3

12

10

20

Παρδαλάκη Ελισάβετ

6

b

0

16

w

1

4

w

0

21

b

1

22

w

1

3

11½

11

11

Μοσχής Αντώνιος

14

w

0

12

b

0

22

w

1

24

b

1

16

w

1

3

12

18

Παπαδόπουλος Αντώνης

5

b

0

11

w

1

21

w

1

6

b

0

13

w

½

13

13

2

Δαϊκόπουλος Γιώργος

16

b

1

6

w

0

7

b

0

20

w

1

12

b

½

11

14

23

Σκούτα Αφροδίτη

11

b

1

5

w

0

23

b

1

2

w

0

8

b

0

2

14

15

22

Σαμαράς Νίκος

25

w

1

2

w

0

20

b

1

7

2

12

16

13

ΜπίνταΛιονέλ

13

w

0

10

b

0

26

b

1

19

w

1

11

b

0

2

11½

17

26

Μπίνας Δημοσθένης

26

+

23

b

1

2

9

18

25

Σακελλάρης Παντελής

25

b

1

20

w

1

2

9

19

1

Ανατολίτης Γιάννης

22

w

½

23

b

½

8

w

0

16

b

0

24

w

1

2

8

20

14

Μπίντα  Πάτρικ

3

b

0

26

w

1

15

w

0

13

b

0

18

b

0

1

14

21

4

Θεουλάκης  Εμμανουήλ

24

b

1

1

w

0

12

b

0

10

w

0

1

13½

22

12

Μοσχής Σωτήρης

19

b

½

9

w

0

11

b

0

23

w

½

10

b

0

1

12

23

6

Καλογερής Σάββας

8

b

0

19

w

½

14

w

0

22

b

½

17

w

0

1

11

24

15

Ουσουτζόγλου Νεφέλη

21

w

0

4

b

0

25

w

1

11

w

0

19

b

0

1

11

25

10

Κρητικού Παρασκευή

15

b

0

7

w

0

24

b

0

18

w

0

1

1

10

26

21

Ράλλη Σοφία Μαρία

9

b

0

20

b

0

16

w

0

17

0

 

 

Step 2

Rank

SNo.

Name

1.Rd.

2.Rd.

3.Rd.

4.Rd.

5.Rd.

Pts

BH.

1

1

Κανσίζογλου Γεώργιος

4

w

1

3

b

1

2

b

1

5

w

1

6

b

1

5

13

2

9

Παλάζη Γαλάτεια

1

8

b

1

1

w

0

9

+

4

b

1

4

13½

3

4

Λούππος Ραφαήλ

5

b

1

1

w

0

7

b

1

4

w

0

1

3

14½

4

5

Μελένος Μιχαήλ

1

b

0

6

w

1

8

w

1

3

b

1

2

w

0

3

13½

5

8

Ορφανός Νίκος

3

w

0

1

6

b

1

1

b

0

8

w

1

3

12

6

3

Λούππος Κων/νος

7

w

1

4

b

0

5

w

0

8

b

1

1

w

0

2

13½

7

7

Μωραΐτης Γιώργος

6

b

0

9

w

1

3

w

0

1

2

10½

8

2

Κρητικού Βασιλική

9

b

1

2

w

0

4

b

0

6

w

0

5

b

0

1

12

9

6

Μωραΐτη Ζωή

8

w

0

7

b

0

1

2

1

 

Step 3

Rank

SNo.

Name

1.Rd.

2.Rd.

3.Rd.

4.Rd.

5.Rd.

Pts

BH.

1

15

Σταυριανός Αναστάσιος

15

w

1

16

b

1

6

w

1

10

b

1

2

b

1

5

11½

2

13

Σκούτας Γιώργος

10

w

1

9

b

1

7

w

1

3

b

1

1

w

0

4

16

3

9

Πισσαδάκη Δέσποινα

14

w

1

5

b

1

4

b

1

2

w

0

6

w

1

4

15½

4

3

Κουλούμπρης Ραφαήλ

7

w

1

11

b

1

3

w

0

9

b

1

5

b

½

14½

5

16

Τρέπας Μάξιμος

18

b

1

3

w

0

12

b

1

17

+

4

w

½

12

6

8

Πάττας Ιορδάνης

8

b

1

17

w

1

1

b

0

11

w

1

3

b

0

3

16

7

12

Σαχινίδης Νίκος

4

b

0

19

w

1

2

b

0

12

w

1

9

w

1

3

12

8

17

Τσιμπλής Παναγιώτης

6

w

0

15

b

1

9

w

0

16

+

10

b

1

3

9

9

10

ΣαρλάιΦιλίπ

19

b

1

2

w

0

8

b

1

4

w

0

7

b

0

2

14

10

4

ΜουταφτσήςΙάσονας

2

b

0

18

w

1

17

b

1

1

w

0

8

w

0

2

14

11

14

Σταυριανάκης Μάνος

12

b

1

4

w

0

19

b

1

6

b

0

2

12

12

5

Μπότσας  Αλέξης

11

w

0

14

b

1

5

w

0

7

b

0

1

2

11½

13

19

Νικολάου Νικήτας

14

w

1

15

b

1

2

10

14

18

Χατζηλαζάρου Παναγιώτης

3

b

0

12

w

0

15

w

1

13

b

0

18

w

1

2

10

15

6

Μπότσας Νικόλαος

1

b

0

8

w

0

14

b

0

19

+

13

w

0

1

13½

16

2

Γρεμμενάς Παναγιώτης

17

b

0

1

w

0

18

b

1

8

1

12

17

11

Σαρρής Εμμανουήλ Άγγελός

16

w

1

6

b

0

10

w

0

5

1

11½

18

7

Ουσουτζόγλου Χρήστος

5

w

0

10

b

0

16

w

0

1

14

b

0

1

19

1

Γεραβέλλης Άγγελος

9

w

0

7

b

0

11

w

0

15

0

10