Αρχική Αθλητικά νέα Άλλα Σπορ ΣΕΒΑΣ Κω: Επιτυχίες στην Τουρκία

ΣΕΒΑΣ Κω: Επιτυχίες στην Τουρκία

0
veteranoi metallia

Επέστρεψε η Αποστολή των Κώων Αθλητών από την Τουρκία που συμμετείχε με την Εθνική Ομάδα Στίβου , στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου Βετεράνων Αθλητών- Αθλητριών « ΣΜΥΡΝΗ 2014». Η Εθνική Ελλάδας κατέκτησε 8 Χρυσά Μετάλλια – 8 Ασημένια Μετάλλια- 10 Χάλκινα Μετάλλια και κατέλαβε την 18η θέση σε σύνολο 38 Ευρωπαϊκών χωρών. Οι Δωδεκανήσιοι αθλητές τίμησαν το Εθνόσημο με την αγωνιστικότητα τους και το ήθος τους, άξιοι Πρεσβευτές του Ελληνικού Κλασικού Αθλητισμού. Σε ανακοίνωση του ο ΣΕΒΑΣ Κω, αναφέρει:
«Η σημαία του Συλλόγου μας , ο παγκόσμιος πρωταθλητής μας ο κ. Κωνσταντίνος Χατζηεμμανουήλ Μ 85, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα των 400 μέτρων κάνοντας νέο πανελλήνιο ρεκόρ στην κατηγορία του, το Χάλκινο μετάλλιο στα 200 μέτρα και το χάλκινο μετάλλιο στα 100 μέτρα. Ο πολυνίκης παγκόσμιος πρωταθλητής μας Ιμπραήμ Φαναρτζής Μ40 , κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στη σφαιροβολία. Ο βαλκανιονίκης πρωταθλητής μας , Δημήτριος Πικιώνης Μ55 κατέλαβε την 9η Θέση στον τελικό του τριπλούν. Οι βαλκανιονίκες πρωταθλητές μας , Νικόλαος Χατζηνικολάου Μ45 και Στέργιος Χατζηστέργου Μ45 συμμετείχαν στους ημιτελικούς των 200 μέτρων. Οι πρωταθλητές μας , με τις μεγάλες τους νίκες τίμησαν την Πατρίδα μας και έκαναν όλους τους Έλληνες υπερήφανους. Η συμμετοχή και η προσπάθεια των Κώων Αθλητών στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ήταν αφιερωμένη στον αείμνηστο εκδότη και δημοσιογράφο Ιωάννη Ιωαννίδη, αγαπημένο φίλο μας και ιδρυτικό μέλος του συλλόγου μας».