Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Α' Δωδεκανήσου Πρώτο «διπλό» για τον Αστέρα!

Πρώτο «διπλό» για τον Αστέρα!

0
pastida oloi

Ένα γκολ του Καλαγρή σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου (!) στις καθυστερήσεις, έδωσε τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη στον Αστέρα Παστίδας με 2 – 1 απέναντι στον Ηρακλή Λάρδου. Ήταν μια φάση που με τίποτα δεν προδίκαζε αυτό που θα γινόταν καθώς ο Καλαγρής βρισκόταν πολύ μακριά από την αντίπαλη περιοχή και επιχείρησε μια σέντρα σουτ., Η μπάλα διέγραψε μια περίεργη τροχιά, αναπήδησε στο έδαφος και τελικά κατέληξε στα δίχτυα του εμβρόνητου Καραγιάννη ο οποίος μάλλον αιφνιδιάστηκε και δεν πρόλαβε να αντιδράσει. Οι γηπεδούχοι είχαν ανοίξει το σκορ μόλις στο 2’ με εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι του Ταγκάεφ μέσα από την περιοχή (1 – 0). Γενικώς, στο πρώτο ημίχρονο οι του Ηρακλή έδειχναν να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Στο δεύτερο ημίχρονο αντίθετα, ο Αστέρας ανέβηκε και έπαιξε με περισσότερο καθαρό μυαλό, φθάνοντας στην ισοφάριση στο 60’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Στεργιόπουλου. Το πέναλτι που δόθηκε σε μαρκάρισμα του Μπάρδη στον Πάπα, αμφισβητήθηκε πάντως έντονα από τους γηπεδούχους. Το τελικό 1 – 2 διαμορφώθηκε με τον τρόπο που σας περιγράψαμε πιο πάνω. Αυτή ήταν η πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη για την ομάδα της Παστίδας.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Παπαβασιλείου (Μοσχάτος, Γιακουμάκης)
ΗΡΑΚΛΗΣ: Καραγιάννης, Καλοπήτας, Νίκολλι, Μπιγκό, Ζερβός, Καμμάς, Στογιανόφκσι, Μπάρδης (89’ Ευαγγελίδης Στ.), Μπραχούσι (68’ Κοντός), Ταγκάεφ, Φάκκας
ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΑΣΤΙΔΑΣ: Ροδανάκης, Λικομέτι (36’ Λολάκης), Καρύδης, Χαριτάκης, Παγκράτης, Φελεσάκης, Ισκάς, Κυπριώτης (77’ Καλαγρής), Πάπα, Πολυχρόνης (46’ Κυρίτσης), Στεργιόπουλος