Αρχική Αθλητικά νέα Βόλεϊ Πρωταθλήτριες χειμώνα!

Πρωταθλήτριες χειμώνα!

0
telxinida ginaikes

Τον άτυπο τίτλο της πρωταθλήτριας χειμώνα κατέκτησαν για άλλη μια χρονιά γυναίκες της Τελχινίδας. Η ομάδα που έχει αναδεχθεί πρωταθλήτρια Δωδεκανήσου τα τελευταία τέσσερα χρόνια και μάλιστα αήττητη (έχει να χάσει σε αγώνα πρωταθλήματος από τις 19/2/2010) δείχνει στο τέλος του 1ου γύρου να είναι το φαβορί για την κατάκτηση και του φετινού τίτλου.
Στον τελευταίο αγώνα της για τον α΄ γύρο οι αθλήτριες του Νίκου Τσιντομηνά και του Μιχάλη Τσιμισίρη δε δυσκολεύτηκαν να νικήσουν εκτός έδρας το Ροδίων Άθλησις με 3-0 σετ.
Ροδίων Άθλησις – ΡΣΦΠ Τελχινίς 0-3 σετ σε 59΄ (17-25 σε 22΄, 13-25 σε 17΄ και 10-25 σε 20΄)
Ροδίων Άθλησις: (Νίκος Μακρής) Φωτεινή Περίδη, Ελένη Ζωάννου, Χαρούλα Φραντζή, Ελένη Γιακουμή, Βούλα Ευαγγελίδου, Ν. Μαστρογιάννη, Π. Τριπολίτη, Γεωργία Κανέλλη, Ευαγγελία Αμπελιώτη, Ρούλα Μαλούκου, Π. Καραμαρίτη (λίμπερο) και Σοφία Οικονόμου (λίμπερο).
Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς, Μιχάλης Τσιμισίρης) Φαμπιόλα Τερζίου, Χρυσάνθη Μαθιουδάκη, Αγλαΐα Σκορδά, Ελισάβετ Αμορανίτη, Ματίνα Γιαννέλη, Λένα Πολυτάνου, Μαρία Βρατσάλη, Ελένη Μητροπούλου, Νίκη Κουτζούκη, Κωνσταντίνα Λορένζου και Νικολέτα Αμορανίτη (λίμπερο)
Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Σάκης Κυπριώτης, Νίκος Χατζησταυρίδης και Μαίρη Παπαδούλη.

Οι πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου μετά την αποχώρηση του Ιωνικού Σάμου προκρίθηκαν χωρίς αγώνα στην 2η αγωνιστική της Β΄ Φάσης στο κύπελλο Ελλάδας και περιμένουν την ερχόμενη Πέμπτη να μάθουν τον αντίπαλό τους.

Έφηβοι
Νικηφόρα ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα οι έφηβοι της Τελχινίδας. Με σερβίς τακτικής και αποτελεσματικό μπλοκ περιόρισαν επιθετικά το ατού των αντοπάλων τους, τον Ντάνιελ Γκένοφ (έχει παραχωρηθεί με υποσχετική από την Τελχινίδα στο Ροδίων) και έχοντας πολλές επιλογές στην επίθεση πέτυχαν μια σημαντική εκτός έδρας νίκη.
Ροδίων Άθλησις: (Μανώλης Κοκολάκης) Γιώργος Δεληγιώργης, Ρ. Μπόλιγκ-Πλατης, Βασίλης Γλάρας, Ντάνιελ Γκένοφ, Στ, Φράνκε, Αλέξανδρος Παπαστάμος, Ε. Παπαντωνίου και Αλέξανδρος Δελιγιώργης (λίμπερο).
Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς, Μιχάλης Τσιμισίρης) Γιώργος Χατζηγεωργίου, Γκέντσι Ορμενάι, Γιάννης Σαρικάς, Μιχάλης Γεράκης, Ντάνιελ Σίμου, Κρίστιαν Χατζημανώλης, Κώστας Χειμωνέττος, Κωνσταντίνος Κεσίδης, Σωκράτης Πρεσβύρης, Τίμος Πανταζής και Στέλιος Χαριστής (λίμπερο).
Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Νίκος Χατζησταυρίδης και Μαρίνα Μάντζιου

Νεανίδες
Καλύτερος επιθετικά ο Διαγόρας νίκησε στο Βενετόκλειο τις νεανίδες της Τελχινίδας που προσπάθησαν με δύσκολα σερβίς να χαλάσουν την υποδοχή των αντιπάλων τους.
ΡΣΦΠ Τελχινίς – ΓΣ Διαγόρας 0-3 σετ σε 78΄ (20-25 σε 32΄, 18-25 σε 22΄και 15-25 σε 24΄)
Τελχινίς: (Μιχάλης Τσιμισίρης, Νίκος Τσιντομηνάς) Κατερίνα Αλεβίζου, Ελβίρα Ζέρβα, Δανάη Κατερέλου, Νίκη Κουτζούκη, Κατερίνα Κυπριώτη, Φεράχ Ντουμανογλου, Ελεάννα Κωνσταντάκη, Στέλλα Κυριακοπούλου, Κων/να Λορένζου, Ζέτα Παπαδοπούλου, Νικολέτα Αμορανίτη και Βάλια Παρασκευά (λίμπερο).
Διαγόρας: (Πάνος Δικαστόπουλος) Νεφέλη Δικαστοπούλου, Μ. Χατζηδιάκου, Μαρίνα Τσακίρη, Κατερίνα Γιαλλουράκη, Κατερίνα Χανιωτάκη, Κων/να Κούντρα, Αλεξάνδρα Τοτόνη, Βάσω Σαληνά, Γ. Ανθουλά και Π. Σχοινά.
Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Νίκος Χατζησταυρίδης και Σάκης Κυπριώτης.