Αρχική Videos Πρωταθλήτρια στο Μεξικό η Atlas μετά από 70 ολόκληρα χρόνια

Πρωταθλήτρια στο Μεξικό η Atlas μετά από 70 ολόκληρα χρόνια

0

Η Atlas κατέκτησε την 75η διοργάνωση πρωταθλήματος στο Μεξικό, μετά από 70 (!) χρόνια αναμονής, χάρη στην νίκη με 4-3 στα πέναλτι επί της Leon, στον δεύτερο τελικό της Liga MX 2021. Στον πρώτο τελικό, η Atlas είχε γνωρίσει την ήττα με σκορ 3-2. Ωστόσο στη ρεβάνς που διεξήχθη στο γήπεδο «Jalisco» της Γουαδαλαχάρα, επικράτησε με 1-0, χάρη στο γκολ του μέσου, Aldo Rocha στο 55ο λεπτό. Στην παράταση, το σκορ δεν άλλαξε κι έτσι ο τίτλος κρίθηκε στην διαδικασία των πέναλτι. Εκεί ο Κολομβιανός τερματοφύλακας της Atlas, Camilo Vargas απέκρουσε δύο πέναλτι, χαρίζοντας τον τίτλο στην Atlas. Αυτό, ήταν το δεύτερο πρωτάθλημα στην ιστορία του συλλόγου από το Μεξικό, καθώς είχε προηγηθεί εκείνος της περιόδου 1950-51.

Όσον αφορά το πρωτάθλημα του Μεξικού υπάρχουν δύο πρωταθλητές της Liga MX σε κάθε ημερολογιακό έτος. Ο ένας κερδίζει την διοργάνωση Apertura, που λαμβάνει χώρα το φθινόπωρο. Ενώ το τουρνουά Clausura διεξάγεται την άνοιξη. Εκεί το πρωτάθλημα χωρίζεται σε δύο κύρια μέρη: Την κανονική περίοδο, όπου 18 ομάδες αντιμετωπίζουν η μία την άλλη, και στη συνέχεια τα playoffs, γνωστά και ως liguilla, όπου οι τέσσερις πρώτοι σύλλογοι της βαθμολογίας προκρίνονται απευθείας και οι επόμενοι οκτώ πρέπει να αγωνιστούν σε έναν προκριματικό γύρο.