Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Προσπέρασε ο Ζέφυρος!

Προσπέρασε ο Ζέφυρος!

0
10

Σημαντική νίκη που του έδωσε την ευκαιρία να περάσει στην 4η θέση της βαθμολογίας και να αφήσει πίσω την Καλλιθέα, πέτυχε σήμερα στο Βενετόκλειο κλειστό γυμναστήριο της Ρόδου ο Ζέφυρος ο οποίος επικράτησε με 69 – 62 της Ελπίδας Πεταλούδων. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο μεγαλύτερο του διάστημα με εξαίρεση τα τελευταία λεπτά του όπου ο Ζέφυρος επέβαλλε τον ρυθμό του και έφθασε στην πολύτιμη νίκη. Πλέον είναι φανερό πως η τέταρτη θέση θα κριθεί μεταξύ του Ζέφυρου και της Καλλιθέας. Ο Ζέφυρος ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και κατάφερε να αποκτήσει μια διαφορά 11 πόντων με το «κλείσιμο» του πρώτου δεκαλέπτου, όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να «μαζέψουν» τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο το οποίο τελείωσε με 37 – 35 υπέρ του Ζέφυρου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε καλύτερα για την ομάδα της Καλλιθέας η οποία εκμεταλλεύτηκε κατά τον καλύτερο τρόπο τις άστοχες επιλογές των αντιπάλων της παίρνοντας κεφάλι στο σκορ. Ο Ζέφυρος πάντως παρά το ότι στο διάστημα αυτό δεν είχε καθαρό μυαλό, κατάφερε τουλάχιστον να είναι σχεδόν πάντα κοντά στο σκορ και με ένα τρίποντο στην εκπνοή κατάφερε να πλησιάσει στον πόντο (54 – 55). Όλα έδειχναν ότι το τέταρτο δεκάλεπτο θα ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι όπωςκαι πραγματικά έγινε. Οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ ενώ ο Ζέφυρος 2’ πριν από το φινάλε έκανε το 64 – 60. Η Καλλιθέα με μια εύστοχη βολή μείωσε στους τρεις αλλά ο Ζέφυρος στην αμέσως επόμενη επίθεση πέτυχε άλλους δυο πόντους και ανέβασε την διαφορά στους πέντε (66 – 61), 1’.25 πριν από το φινάλε δείχνοντας να έχει ένα προβάδισμα για τη νίκη. Το σκορ λίγο αργότερα έγινε 69 – 62 και μετά από άστοχη επίθεση των φιλοξενούμενων τα πάντα  τελείωσαν. Οι γηπεδούχοι αστόχησαν στη συνέχεια σε ελεύθερες βολές αλλά πήραν το ριμπάουντ και τα ελάχιστα δευτερόλεπτα που απέμειναν ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Τελικό σκορ 69 – 62.

22 – 11, 37 – 35, 54 – 55, 69 – 62
ΖΕΦΥΡΟΣ (Μπίλιας): Δεληγιάννης, Χαρκιανάκης 4, Μουκέντι 3 (1), Ηλιού 11, Δεληγιαννάκης 9 (2), Σπανουδάκης 22 (3), Μήτσης 14 (1), Φράγκος 6, Σακελλαρίου
ΕΛΠΙΔΑ (Κοκορόγιαννης): Κακούλης 5 (1), Πολίτης 13 (3), Καστέλας 19 (3), Δ. Βόλας 12 (2), Αντωνίου 5 (1), Γιαννέλης 6, Τ. Βόλας, Μουστάκας 2