Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Ποιός θα τον σταματήσει;

Ποιός θα τον σταματήσει;

0
kolossos_kaod
Ο Κολοσσός πέτυχε άλλη μια εκτός έδρας νίκη σήμερα επικρατώντας εύκολα του Αμαρουσίου με το επιβλητικό 60-85.Οι <<θαλασσί>> με τον χαρακτήρα του νικητή αλλά και της σοβαρότητας που τον διακρίνει φέτος, έφυγαν με το <<ροζ>>φύλλο και από το κλειστό του Αγ.Θωμά.Στο ξεκίνημα οι δυο ομάδες ήταν ανταγωνιστικές στο παρκέ.Το Μαρούσι κυρίως με τον Γκαγκαλούδη αλλά και τον Σαρικόπουλο κατάφερναν να βρίσκουν λύσεις στη επίθεση,ενώ ο Κολοσσός έπαιζε με τους ψηλούς του.Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε ισόπαλο 17-17.Την επόμενη περίοδο η είσοδος του Γεωργαλή που με δυο δικά του τρίποντα άλλαξε τον ρυθμό του αγώνα αλλά και ο Λιακόπουλος που με μαεστρία καθοδηγούσε την ομάδα ο Κολοσσός πήρε μια σημαντική διαφορά 12 πόντων,πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με σκορ 30-42.Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και το κατάφεραν με πρωταγωνιστή τον Γκαγκαλούδη.Μάλιστα εκμεταλλευόμενοι την τεχνική ποινή που δέχτηκε ο σέντερ του Κολοσσού,Κώστας Χαρίση,μείωσαν σε 38-43 στο 23′.Με την είσοδο όμως του Αντώνη Ασημακόπουλου, η <<θαλασσί μηχανή>>πήρε μπροστά και μεγάλωσε την διαφορά  στο τρίτο δεκάλεπτο 48-65.Στην τελευταία περίοδο ο Κολοσσός διατηρούσε την διαφορά και τελικά πέτυχε άλλη μια σημαντική εκτός έδρας νίκη 60-85 δείχνοντας πόσο σοβαρός και πειθαρχημένος είναι φέτος.Πρώτος σκόρερ για τον Κολοσσό ήταν ο Χάτεν με 18 πόντους και 1 τρίποντο και τον ακολούθησε ο Μπόικιν με 13 και 1 τρίποντο.Ο Μηχάλης Κουταλιανός δήλωσε για το σημερινό παιχνίδι:<<Ήταν μια σημαντική νίκη για μας που επιβεβαιώνει την βαθμολογική μας θέση.Εμείς θα παραμείνουμε σοβαροί και αγωνιστικά πειθαρχημένοι για να καταφέρουμε να τερματίσουμε όσο πιο ψηλά μπορούμε>>.