Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Πετούσαν …φωτιές οι Άγιοι Θεόδωροι!

Πετούσαν …φωτιές οι Άγιοι Θεόδωροι!

0
agoi diagoras

«Φωτιά» στο τοπικό ανδρικό πρωτάθλημα μπάσκετ έβαλε η ομάδα των Αγίων Θεοδώρων, η οποία πέτυχε μεγάλη νίκη με σκορ 77 – 63 επί του Διαγόρα μέσα στο κλειστό γυμναστήριο της «τέντας» και έδωσε νέο χρώμα στην κορυφή της βαθμολογίας.
Σε μια αθλητικά ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα στο κατάμεστο γήπεδο της τέντας, ο Διαγόρας έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα. Ήταν εντυπωσιακός στο παρκέ, κυρίως στην επίθεση και προηγήθηκε 9 – 0 στο 3’. Στη συνέχεια δεν κατέβασε ταχύτητα και με σωστό ροτέϊσον από την πλευρά του Γιάννη Τσακίρη, ανέβασε την διαφορά στο +13 (24 – 11 στο 8’). Οι Άγιοι Θεοδώρου με πρωταγωνιστή τον Γκογκίδη μείωσαν σε 24 – 16 με το κλείσιμο του δεκάλεπτου.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αρχάγγελος έδειξε πιο καλά στημένος στο παρκέ και κατάφερε να μειώσει σε 29 – 26 στο 13’. Στη συνέχεια έγινε ένα συναρπαστικό παιχνίδι και από τις δυο πλευρές και με ωραίες φάσεις. Το ημίχρονο τελείωσε με τον «γηραιό» να προηγείται με 47 – 39. Ο Σαρίκας με δυο τρίποντα ήταν ο πιο εύστοχος παίκτης των γηπεδούχων σημειώνοντας 23 πόντους με δυο τρίποντα. Από την άλλη πλευρά ο Γκογκίδης είχε 14 πόντους.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αρχάγγελος ήταν εντυπωσιακός και με τον Βιογιατζή και τον Γκογκίδη να …ρίχνουν βροχή τα τρίποντα έγινε ένα σερί 13 – 0 και το σκορ ήταν 47 – 52 στο 27’. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι γηπεδούχοι έμειναν …άσφαιροι για ένα διάστημα επτά λεπτών. Το δεκάλεπτο τελείωσε με τους Αγίους Θεοδώρους να προηγούνται με 55 – 51.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο υπήρχε μόνο μια ομάδα μέσα στο γήπεδο. Οι παίκτες των φιλοξενουμένων, με καρδιά λιονταριού, πέτυχαν μια παλικαρίσια νίκη απέναντι στον Διαγόρα που ήταν καλός μόνο στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης.
Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 24 – 16, 47 – 39 (ημίχρονο), 51 – 55, 63 – 77
Πολύ καλή η διαιτησία των κ. Φάκαρου και Αρνά.
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Σαρίκας 23 (3), Δρόσος 3 (1), Δ. Λαζαρίδης 11, Παναγιωταράκος 15 (1), Εκκινέ, Μ. Λαζαρίδης 6 (2), Σκλήβας 5
ΑΓΙΟΙ ΘΕΟΔΩΡΟΙ: Βογιατζής 15 (2), Γκογκίδης 24 (1), Ξυπολιτάς 3, Βλαχοδήμος 4, Αυγενικού 9 (2), Σιώκος 3, Σκορδάλης 17 (5), Κούρος 2