Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Γ' Δωδεκανήσου Ο ΟΦ Ιστρίου πήρε το ντέρμπι

Ο ΟΦ Ιστρίου πήρε το ντέρμπι

0

Ο ΟΦ Ιστρίου ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Γ’ Κατηγορίας Δωδεκανήσου. Οι παίκτες του Γιάννη Μάλτα επικράτησαν με 2 – 1 χάρις σε ένα τέρμα που σημείωσε ο Χωρτίτης στο 84′ .

Το παιχνίδι έγινε στο Ενωσιακό γήπεδο στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο “Καλλιπάτειρα” και οι παίκτες του ΟΦΙ έδειξαν να το ελέγχουν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ανοίγωντας μάλιστα το σκορ στο 31′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σαπαλίδη ( 0 – 1). Με την έναρξη της επανάληψης, ο Ευαγόρας κατάφερε να κερδίσει ορισμένα μέτρα δείχνοντας να έχει αυτός πλέον τον έλεγχο της αναμέτρησης. Στο 78’΄μάλιστα μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες για περίπτωση οφσαϊντ ο Πανηγύρης κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1 – 1. Ο ΟΦΙ δεν το έβαλε κάτω και μετά το τέρμα που δέχθηκε πίεσε αναζητώντας τη νίκη η οποία ήρθε στο 84′ με τη βοήθεια και της τύχης. Ο Χωρίτης εκτέλεσε απευθείας κόρνερ, η μπάλα που είχε πολλά φάλτσα πέρασε απ’ όλους και κατέληξε στα δίχτυα για να διαμορωθεί έτσι το τελικό 2 – 1.