Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Α' Δωδεκανήσου Νίκησε τον Φοίβο και πάτησε ξανά κορυφή ο Ιάλυσος

Νίκησε τον Φοίβο και πάτησε ξανά κορυφή ο Ιάλυσος

0

Χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παυλίδη στο 45ο λεπτό, ο Ιάλυσος επικράτησε με το ισχνό 1-0 κόντρα στον Φοίβο Κρεμαστής. Η αναμέτρηση διεξήχθη στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας (Β’ όμιλος). Το ματς είχε πολύ ένταση, σκληρά μαρκαρίσματα και δύο κόκκινες κάρτες. Σε γενικές γραμμές ήταν ένα ντέρμπι άξιο των προσδοκιών, με τον Ιάλυσο να παίρνει την νίκη στις λεπτομέρειες από την άσπρη βούλα. Μάλιστα αξίζει να σημειωθεί ότι κόκκινη κάρτα αντίκρισε ο τερματοφύλακας του Φοίβου, ο λόγος για τον Κεφάλα σε ανατροπή εκτός περιοχής πάνω στον Γιάννη Λαμπίδη. Ενώ την άλλη κόκκινη είδε ο Μικκιού (πάλι για τους φιλοξενούμενους) έπειτα από υπόδειξη του βοηθού. Από εκεί και πέρα, οι δύο ομάδες ήθελαν να δημιουργήσουν κατάλληλες προϋποθέσεις για γκολ. Ωστόσο σε αρκετές περιπτώσεις οι προσπάθειές τους ανακόπηκαν λόγω του κακού αγωνιστικού χώρου. Με αυτή την νίκη ο Ιάλυσος ανεβαίνει εκ νέου στην κορυφή του Β’ ομίλου με 27 βαθμούς, προσπερνώντας ΑΕΡΑ και Απόλλων Καλυθιών που έχουν 24. Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι ο Φοίβος Κρεμαστής έχει έντονα παράπονα από την διαιτησία του Παπαγιαννίδη.