Αρχική Αθλητικά νέα Άλλα Σπορ Νίκησαν και ελπίζουν

Νίκησαν και ελπίζουν

0
telxinida_xios
Άλλο ένα πολύ καλό ματς με όμορφες φάσεις και πολλές ανατροπές του σκορ παρακολούθησαν οι φίλοι του βόλεϊ που γέμισαν το κλειστό γήπεδο της Χίου το βράδυ της Παρασκευής. Ο ΡΣΦΠ Τελχινίς αντιμετώπισε τον οικοδεσπότη Νηρέα στην 3η αγωνιστική της τελικής φάσης του πρωταθλήματος γυναικών της Ζ΄ Περιφέρειας. Στο 1ο σετ ο Νηρέας προηγήθηκε με 20-15 και 23-21 για να κατακτήσει τελικά το σετ με 25-23. Η ίδια περίπου εικόνα επικράτησε και στο 2ο σετ όπου πάλι οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πολύ κοντά στην κατάκτησή του αφού προηγήθηκαν ακόμα και με 24-19. Στο σημείο αυτό το καλό σερβίς της Αγλαΐας Σκορδά, οι ηρωικές άμυνες και οι αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις από τις ροδίτισσες έφεραν ‘τα πάνω κάτω’ και με ένα σερί 7-0 πάγωσαν την κερκίδα του κλειστού της Χίου και έδωσαν το σετ στην Τελχινίδα με 26-24. Στη συνέχεια οι αθλήτριες του Νίκου Τσιντομηνά κατάφεραν να πάρουν και το επόμενο σετ με 25-21 αλλά και να προηγηθούν στο 4ο σετ με 13-4. Μια σειρά από λάθη όμως έδωσαν στους γηπεδούχους την ευκαιρία να ανακάμψουν και να κατακτήσουν αυτές το σετ 25-20.
Στο tie brake ο Νηρέας προηγήθηκε με 9-6 αλλά οι πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου βρήκαν τις δυνάμεις και πήραν τελικά το σετ με 15-11 και το ματς με 3-2 σετ. ΡΣΦΠ Τελχινίς – ΑΣ Νηρέας 3-2 σετ σε 133΄ (23-25 σε 32, 26-24΄σε 32΄, 25-18 σε 24΄, 20-25 σε 29΄ και 15-11 σε 16΄)
Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Μαρία Βρατσάλη, Νικολέτα Αλαφάκη, Κέλυ Δαουτοπούλου, Φαίη Μίχου, Ελένη Μητροπούλου, Αγλαΐα Σκορδά και Ελισάβετ Αμορανίτη.
ΑΣ Νηρέας (Φραγκούλης Κυκλαδίτης, Γιάννης Λύκος) Δέσποινα Σιδεράτου, Ευαγγελία Κασσού, Εμμανουέλα Μάτα, Μ. Ρίκα,  Σταματία Σουλτάνη, Νικολέτα Σουλτάνη, Α. Παγώνη, Δήμητρα Κωστάλα, Ειρηγιάννα Καραβόλου, Άννα Μπουλά και οι λίμπερο Ειρήνη Μυλωνά και Γεωργία Χούλιαρη.
Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Γιάννης Παπαδογιάννης, Χρήστος Μάλφας και Κώστας Λικουρίνας.
Το Σάββατο, στην τελευταία αγωνιστική ημέρα ο ΡΣΦΠ Τελχινίς θα αντιμετωπίσει τον Πολυκράτη Σάμου (11μμ) ενώ ο Νηρέας θα παίξει στις 4μμ με τον Παγγεραγωτικό Λέσβου.
Η ροδίτικη ομάδα για να κατακτήσει την 1η θέση θα πρέπει να κερδίσει με 3-0 ή 3-1 την Σάμο και το άλλο ματς (Νηρέας – Παγγεραγωτικός) να ‘κριθεί’ στο 5ο σετ.