Αρχική Αθλητικά νέα Βόλεϊ Νίκη στην πρεμιέρα για τις νεάνιδες της Τελχινίδας

Νίκη στην πρεμιέρα για τις νεάνιδες της Τελχινίδας

0

Με νίκη ξεκίνησαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις οι περσινές πρωταθλήτριες νεανίδων.

Οι αθλήτριες του Νίκου Τσιντομηνά επικράτησαν, στο Βενετόκλειο την 1η αγωνιστική, με 3-1 σετ του Ροδίων Άθλησις σε ένα ματς που και οι δύο ομάδες, λόγω πρεμιέρας, έκαναν πολλά λάθη.

Στο 1ο σετ οι ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν 13-16 και 17-19. Στο σημείο αυτό η Τελχινίδα αντέδρασε και με ένα σερί 8-0 πήρε το σετ με 25-19.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχες ήταν καλύτερες και έφθασαν εύκολα στην κατάκτηση και του επόμενου σετ με 25-10.

Η έκβαση του 3ου σετ θύμισε το 1ο σετ αλλά με αντιστροφή των ρόλων αφού οι αθλήτριες του Βασίλη Προδρομίδη αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 20-15 και 22-18 κατάφεραν με 22-25 να μειώσουν σε 2-1 σετ.

Συναρπαστική ήταν και η συνέχεια με την Τελχινίδα να παίρνει στις λεπτομέρειες το 4ο σετ με 26-24 και τελικά το ματς με 3-1 σε 110΄.

ΡΣΦΠ Τελχινίς – Ροδίων Άθλησις 3-1 σετ σε 110΄(25-19 σε 32΄, 25-10 σε 22΄, 22-25 σε 27΄και 26-24 σε 29΄)

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Φαμπιόλα Τερζίου, Ραφαηλία Κουφομανώλη, Γιοζεφίνα Ντάιγια, Δήμητρα Βαρτζιά, Δέσποινα Κρητικού, Κική Μυρωνίδου, Αριέτα Τερζίου, Κατερίνα Δεληγιώργη, Ειρήνη Κακλαμάνου, Μιχαέλα Βογιατζή, Ιωάννα Μετζιώτη, Ανθή Γκίκα, Πάολα Σουσάρι και Εύη Μανωλάκη (λ).

Ροδίων Άθλησις: (Βασίλης Προδρομίδης) Ειρήνη Γεράκη, Άντζελα Ντέμο, Χεριφέ Νουρεδίν, Ερμιόνη Σταυρούλη (λ), Νεφέλη Μαλλιου, Στέλλα Τουλουμτζίδου, Ευρυδίκη Διακολιού, Φιλίτσα Μάγκου, Χριστιάνα Σωτηρίου, Μαρία Παπαδοπούλου, Φαίδρα Παπαβασιλείου (λ), Αγάπη Ευθυμίου, Ελεάννα Χατζημανώλη και Αγγελική Πιττα.

Τον αγώνα διαιτήτευσαν η Μαίρη Παπαδούλη και ο Ανδρέας Παπαδόπουλος.