Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Νίκη, μισή παραμονή!

Νίκη, μισή παραμονή!

0
kolossos peristeri

Σημαντική νίκη που του δίνει την ευκαιρία να κάνει ένα σημαντικό βήμα παραμονής πέτυχε ο Κολοσσός ο οποίος επικράτησε με 77 – 67 του Περιστερίου στο Βενετόκλειο κλειστό γυμναστήριο της Ρόδου. Οι «θαλασσί» αντιμετώπισαν διάφορα προβλήματα στο πρώτοι μισό του αγώνα, ωστόσο στην επανάληψη ήταν βελτιωμένοι και έλεγξαν απόλυτα το παιχνίδι.

Ισοδύναμες εμφανίστηκαν οι δυο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα. Στo 4’ το Περιστέρι πέρασε μπροστά με 10 – 6 αλλά ο Κολοσσός αντέδρασε γρήγορα και μάλιστα κατάφερε να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με τέσσερις πόντους (19 – 15 στ 9’). Τελικά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να μειώσουν σε 19 – 17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι με δυο τρίποντα του Κομποδιέτα και του Μάντζαρη, πέρασαν μπροστά με 23 – 19 στο ξεκίνημα. Ο Κολοσσός μείωσε σε 23 – 21 αλλά και πάλι ο Μάντζαρης «απάντησε» με τρίποντο για να κάνει το 21 – 26. Ήταν φανερό πως ο Κολοσσός στο διάστημα αυτό δεν μπορούσε να βρει λύσεις απέναντι στη ζώνη. Το Περιστέρι με ομαδική δουλειά κατάφερε σταθερά να ελέγχει το παιχνίδι και να είναι συνεχώς μπροστά στο σκορ. Ο Βασίλης Φραγκιάς άλλαζε συνέχεια το σχήμα και βρήκε λύσεις, πλησιάζοντας το σκορ 32 – 31 στο 18’. Λίγο μετά μάλιστα πέρασε μπροστά 33 – 32 με δυο βολές του Χάτεν Τελικά το δεκάλεπτο τελείωσε με τον Κολοσσό να προηγείται με 37 – 36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός εκμεταλλεύτηκε την αφλογιστία του Περιστερίου για τέσσερα λεπτά και με «ζεστό» τον Χάτεν πέρασε μπροστά με 42 – 36 στο 23’. Συνεχίζοντας στο ίδιο τέμπο , μέχρι το 25’ ανέβασε και άλλο τη διαφορά στο 47 – 39 αρχικά και μετά στο 49 – 39. Η μεγάλη αστοχία των φιλοξενούμενων (σε συνδυασμό με το ανορθόδοξο μπάσκετ) συνεχίστηκε σε όλο το δεκάλεπτο με αποτέλεσμα ο Κολοσσός να έχει τον πλήρη έλεγχο και να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ και να κλείνει το δεκάλεπτο με 55 – 45.

Το Περιστέρι αφυπνίστηκε στην αρχή της τελευταίας περιόδου και με δυο συνεχόμενα τρίποντα του Μάντζαρη κατέβασε τη διαφορά στους έξι πόντους (57 – 51 στο 32’). Ο Κολοσσός χωρίς να πιάσει υψηλά ποσοστά απόδοσης κρατούσε μια διαφορά ασφαλείας. Αυτή όμως εξανεμίστηκε 2′.19’’ πριν το τέλος όταν ο Κομποδιέτας έκανε με τρίποντο το 68 – 64. Οι γηπεδούχοι όμως έδειξαν την απαιτούμενη σοβαρότητα μέχρι και το τέλος και σε συνάρτηση με τα λάθη των φιλοξενούμενων, κατάφερε να κερδίσει με 77 – 67 καλύπτοντας και τη διαφορά της ήττας του στο πρώτο γύρο (είχε χάσει με δυο πόντους).
Τα δεκάλεπτα: 19-17, 37-35, 55-45, 77-67
Κολοσσός (Φραγκιάς): Γεωργαλλής 7 (7 ριμπάουντ), Κουμπούρας, Χάτεν 25 (2), Καλαϊτζής 6, Καλαμπόκης 12, Άουτερμπριτζ, Κουκουλάς, Ματσαμάς, Νάτζφεϊ 18 (10 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 7, Καπελάν, Όσμπι 2.

Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 5, Κομποδιέτας 9 (2), Πάρκερ 15 (1), Κανονίδης 2, Ψαρόπουλος, Μάντζαρης 14 (8 ριμπάουντ), Μίτσελ 10, Χάινς, Πέτρουλας 2, Μελισσαράτος, Γαλιώτος 10 (7 ριμπάουντ), Ζούμπος.