Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Νίκη για τις νεάνιδες του Διαγόρα

Νίκη για τις νεάνιδες του Διαγόρα

0
diagoras pigasos

Ακόμα μια νίκη πρόσθεσαν στο ενεργητικό τους οι νεανίδες του Διαγόρα οι οποίες επικράτησαν στο κλειστό της «τέντας» με 59 – 51 του Πήγασου Κρεμαστής. Έγινε ένα ωραίο παιχνίδι το οποίο το ευχαριστήθηκε ο αρκετός κόσμος που το παρακολούθησε. Ο Πήγασος ξεκίνησε αποφασιστικά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 11 – 0 στο 5’. Η ομάδα της Κρεμαστής στο διάστημα αυτό είχε πολλές επιθετικές επιλογές. Στη συνέχεια, ο Διαγόρας πίεσε σε όλο το γήπεδο και ανάγκασε τις φιλοξενούμενες να κάνουν λάθη. Ένα εντυπωσιακό σερί από τις «κυανέρυθρες» μέχρι τη λήξη της πρώτης περιόδου (15 – 0) τις έδωσε το δικαίωμα να προηγηθούν με 17 – 11. Η ομάδα του Πήγασου ξεκίνησε δυναμικά καις το δεύτερο δεκάλεπτο και στο 13’ ισοφάρισε το παιχνίδι (17 – 17). Ο Διαγόρας πήρε και πάλι προβάδισμα (24 – 17) με την Ντόζιτς να δίνει τις λύσεις και τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε με τις γηπεδούχες να προηγούνται με 28 – 20 καθώς ο Διαγόρας κατάφερε να κάνει ένα μικρό σερί 9 – 3. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 28 – 24, οι παίκτριες του Στέλιου Κωνσταντινίδη αντέδρασαν και με νέο σερί 6 – 0 πέρασαν μπροστά με 34 – 24 στο 23’ και 40 – 29 στο 27’. Με τέσσερις προσωπικούς πόντους όμως η Μάτση μείωσε και πάλι σε 40 – 33 αλλά η Ευστρατίου με ένα ωραίο σουτ δυο πόντων έδωσε και πάλι… αέρα στον Διαγόρα κάνοντας το 42 – 33. Τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε με μια εξαιρετική προσπάθεια της Μάτση η οποία έκανε το 42 – 35. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες πρόσφεραν ωραίο θέαμα με τον Διαγόρα να κρατάει την διαφορά ασφαλείας (49 – 39 στο 35’) μέχρι και το τέλος παρά την φιλότιμη προσπάθεια των παικτριών του Βαγγέλη Αθανασιάδη (τελικό σκορ 59 – 51).
Το παιχνίδι διαιτήτευσαν οι Γ. Αντωνίου και Σπ. Μάχλης.
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Γιαλλουράκη 1, Βυζεντίνη 18, Ψύλλου, Παπαδόπουλου 12 (2), Κουλούμπρη, Μεχμετάι 3, Ψύλλου Ι., Κατσανεβάκη 8, Ευστρατίου 4, Ντόζιτς 13
ΠΗΓΑΣΟΣ: Λεμπανίτζε 2, Χριστοδούλου 4, Μπούζα 17, Τσεκλή 5 (1), Μάτση 22, Μανωλάκη 1