Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Μπήκε με το δεξί

Μπήκε με το δεξί

0
diagoras_oloi_mazi
Ένα συναρπαστικό σε θέαμα και σε εξέλιξη παιχνίδι έγινε σήμερα (Κυριακή) το απόγευμα στην «τέντα» για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής, ανάμεσα στον Διαγόρα και την Αναγέννηση/Φλόγας. Η πρεμιέρα ήταν πετυχημένη για τους παίκτες του Γιάννη Τσακίρη που κέρδισαν στην 2η παράταση με σκορ 104-101. Οι εναλλαγές στο σκορ αλλά και τα λάθη, είχαν τον πρωταγωνιστικό ρόλο στο παιχνίδι, το οποίο το απόλαυσαν όσοι το παρακολούθησαν. Ο Διαγόρας ξεκίνησε με ρεσιτάλ άμυνας στα 3/4 του γηπέδου και καλές επιθετικές επιλογές, με αποτέλεσμα να πάρει διαφορά ασφαλείας 12 πόντων, κλείνοντας το δεκάλεπτο, 25-13.Στο 2ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έχασαν την συγκέντρωσή τους αλλά και τον ρυθμό τους, δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να μειώνουν συνεχώς το σκορ. Λίγο πριν την ανάπαυλα οι παίκτες του Γιάννη Λιβανού έφεραν το παιχνίδι στον έναν  πόντο,33-32, ανησυχώντας το «στρατόπεδο» του Διαγόρα αφού η ομάδα είχε χάσει τη διαφορά ασφαλείας του 1ου δεκαλέπτου. Οι δυο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 35-32. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν πιο διαβασμένοι και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά 35-37, στις αρχές του 3ου δεκαλέπτου. Από το σημείο αυτό και μετά, παρακολουθήσαμε ένα εκπληκτικό σε εναλλαγές παιχνίδι, με ωραίο θέαμα αλλά και αρκετά λάθη. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ 54-55 με το κλείσιμο του δεκαλέπτου. Το πιο συναρπαστικό δεκάλεπτο ήταν το επόμενο, αφού οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και  συναγωνίζονταν σε τρίποντα και λάθη, μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου. Ο κανονικός αγώνας τελείωσε 78-78. Στην πρώτη παράταση ο Διαγόρας ξεκίνησε εντυπωσιακά και πήρε μια διαφορά 7 πόντων,87-80. Όμως η κακή άμυνα, σε συνάρτηση του παίκτη της Αναγέννηση/Φλόγας, Μητσάκη, που ήταν εκπληκτικός, είχαν σαν αποτέλεσμα να μειώσου οι φιλοξενούμενοι στους 3 πόντους, 91-88, λίγο πριν το τέλος της 1ης παράτασης. Δυο συνεχόμενα λάθη, των Χρύση και Βογιατζή, λίγο έλειψε να στοιχίσουν για τον Διαγόρα όμως οι φιλοξενούμενοι δεν τα εκμεταλλεύτηκαν. Ο Νικολούδης όμως είχε αντίθετη άποψη και με μια τρίποντη βόμβα, ισοφάρισε το ματς 91-91 λίγο πριν την λήξη (21,9”) της 1ης παράτασης. Ο Γκογκίδης για τον Διαγόρα και ο Νικολούδης για τους φιλοξενούμενους είχαν την ευκαιρία να χαρίσουν την νίκη στις ομάδες τους. Όμως δεν τα κατάφεραν και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην 2η και τελευταία παράταση. Σε αυτό το 5′,ο νεοαποκτηθείς Δημητρίου (μόλις 2 μέρες στην Ρόδο), ήταν ο ηγέτης για την ομάδα του, δίνοντας στον Διαγόρα αρκετές επιθετικές λύσεις και έτσι οι παίκτες του Γιάννη Τσακίρη πανηγύρισαν μια δίκαιη νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής. Τελικό σκορ 104-101. Από τον Διαγόρα όσοι αγωνίστηκαν, έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό. Ενώ από την Αναγέννηση/Φλόγας, εκπληκτικός ήταν ο Μητσάκης που πέτυχε 33 πόντους με 5 τρίποντα και τον ακολούθησαν, ο Νικολούδης με 27 και 4τριπ.,και ο Ζώτος με 19 και 2 τριποντα. Αξίζει να αναφέρουμε το εξαιρετικό διαιτητικό δίδυμο,των κ.Ντάβαρη-Παπαθανασίου.
Τα δεκάλεπτα:25-13,35-32ημίχρονο,54-55,78-78κ.α.,1η παρ.91-91,2η παρ.104-101τελικό.
Για τον Διαγόρα αγωνίστηκαν: Γκογκίδης 25(1),Δημητρίου 23(2),Παρδακάς 20,Χρύσης 19(3),Βογιατζής 8,Λαγουδάκης 4,Κουνούπης 3,Ντέντα 2.