Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Β' Δωδεκανήσου Με το δεξί στο 2015 και ο ΑΣ Χάλκης!

Με το δεξί στο 2015 και ο ΑΣ Χάλκης!

0
as xalkis

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για το 2015 η Χάλκη νικώντας τον Ροδιακό στα Κοσκινού με σκορ 2-1 για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Κατηγορίας και φτάνοντας έτσι τους 18 βαθμούς. Ο Ροδιακός παραμένει στους 5 έχοντας ένα παιχνίδι λιγότερο (εκτός έδρας με τον Πολυβώτη).
Ο ΑΣ Χάλκης φαινόταν από την αρχή του παιχνιδιού καλύτερη και έτσι κατάφερε να πάρει το προβάδισμα αρκετά νωρίς κα συγκριμένα στο 10’ χάρη σε σουτ του Ντούπη. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους μετά το 30’ παραμένοντας όμως ακίνδυνοι. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 1-0. Η Χάλκη είχε τον έλεγχο του αγώνα και στο δεύτερο ημίχρονο αν και οι παίκτες του Ροδιακού βελτίωσαν την εικόνα τους. Μάλιστα λίγο έλειψε να ισοφαρίσουν στο 53’ με σουτ του Κοντουδιού όμως η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα στο 66’ με σκόρερ πάλι τον Ντούπη. Μετά το 74’ χάλασε ο ρυθμός του παιχνιδιού και το μόνο που κατάφερε ο Ροδιακός ήταν να μειώσει στο 92’ με τον Αντωνιάδη για το 2-1 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της συνάντησης.
Καλύτερες φάσεις και γκολ
4’: μετά από εκτέλεση φάουλ του Παπαλαζάρου, ο Ντούπης απειλεί με κεφαλιά που καταλήγει στην αγκαλιά του τερματοφύλακα
6’: μετά από οργανωμένη επίθεση του Ροδιακού ο Σέντης από ευνοϊκή θέση σουτάρει (άουτ)
9’: κεφαλιά του Σαρίκου, αποκρούει το τέρμα
10’: 1-0! Μετά από μακρινή πάσα του Σαρίκου, ο Ντούπης μέσα στην περιοχή με σουτ ανοίγει το σκορ για την Χάλκη
16’: δυνατό σουτ του Παπαλαζάρου, βρίσκει εμπόδιο τον αντίπαλο τερματοφύλακα
26’: συρτό σουτ του Μπιζάτη μπλοκάρει ο τερματοφύλακας
52΄: μετά από λάθος των αμυντικών του Ροδιακού, ο Παπαλαζάρου μόνος του στην περιοχή σουτάρει ψηλά (άουτ)
53’: Ο Κοντουδιός «δοκιμάζει» το πόδι του με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι
54’: Ο Παπαλαζάρου προσπαθεί να κρεμάσει τον τερματοφύλακα που βρισκόταν εκτός εστίας αλλά τελικά κατάφερε να μπλοκάρει τη μπάλα
66’: 2-0! Ο Ντούπης βρίσκει πάλι δίχτυα αυτή τη φορά με ψηλοκρεμαστό σουτ
92’: 2-1! Σε εκτέλεση κόρνερ για τους φιλοξενούμενους επικρατεί σύγχυση στην άμυνα και ο Αντωνιάδης χωρίς να αφήσει την ευκαιρία ανεκμετάλλευτη μειώνει το σκορ
Ο καλύτερος παίκτης του αγώνα ήταν ο Τσιπιζίδης με τους Μπιζάτη και Ντούπη να πραγματοποιούν και αυτοί καλή εμφάνιση. Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ. Πατσιόπουλος (Βασιλείου, Βούλγαρη).
ΑΣ ΧΑΛΚΗΣ: Ματακάκης, Ζαμαντάκης, Τσιώνης (62’ Δραμη), Μπιζάτης (Φραγκάκης), Σαρίκος, Κυπραίος, Ντούπης, Φιντικάκης, Παπαλαζάρου (Γκαμαλέτσος), Τσιπιζίδης, Μερκαι
ΡΟΔΙΑΚΟΣ: Κνιφάτι, Μαλλιάκας, Τσιμπιδάκης, Τσακίρης, Κλάψης, Αντωνιάδης, Κοντουδιός, Σέντης (90’ Κολωβός), Πουλής (78’ Σαρούκος), Χρυσοχός, Τσιμπούκας (72’ Παπανικολάου)