Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Κολοσσός: Σοκ στο φινάλε!

Κολοσσός: Σοκ στο φινάλε!

0

Γράφει ο Κώστας Μόσχοβος

Ο Κολοσσός Ρόδου επέστρεψε από το -17 στην αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ, άγγιξε την νίκη αλλά ηττήθηκε στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής για την StoiximanBasketLeague.
Ο Έλστον Τέρνερ με ένα μεγάλο τρίποντο δευτερόλεπτα πριν από την λήξη έδωσε την νίκη στον ΠΑΟΚ και έβαλε «φρένο» στις τρεις σερί νίκες των «θαλασσί» απέναντι στους «ασπρόμαυρους». Ταυτόχρονα ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη για τον «δικέφαλο» μετά από 21 μήνες, από τον Μάρτιο του 2019.

Ο αγώνας:
Ο Κολοσσός άρχισε το παιχνίδι με τους Άρτις, Αρσενόπουλο, Γκόινς, Άντριτς και Τούμπα, ενώ ο ΠΑΟΚ με τους Γκρίφιν, Λαβ, Καμπερίδης, Μπιτς και Κακλαμανάκης.
Νωθρό ήταν το ξεκίνημαγια τον Κολοσσό. Ενδεικτικά οι γηπεδούχοι είχαν 0/5 τρίποντα και 2/7 δίποντα. Την ίδια στιγμή ο «δικέφαλος του βορρά» με πέντε σερί πόντους έφτασε το σκορ 4-8 (στο 4’). Στη συνέχεια αύξησε την διαφορά με 3/3 τρίποντα του Μπιτς (9-11 στο 5’). Ο Λαβ πέτυχε δίποντο για το +4 του ΠΑΟΚ, ενώ ο Κολοσσός λόγω της εξαιρετικής άμυνας των φιλοξενούμενων, έβρισκε σκορ μόνο από την γραμμή των βολών 12-15 (στο 8’). Ο Μπιτς είχε περισσότερα εύστοχα εντός παιδιάς σουτ (3/4) απ’ ότι όλοι οι παίκτες του Κολοσσού μαζί (2/14).

Δείγμα της επιθετικής αδυναμίας των «θαλασσί» στην πρώτη περίοδο. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον «δικέφαλο» στο +8 (13-21 στο 10’).
Στην δεύτερη περίοδο, ο ΠΑΟΚ χάρη σε 2/2 βολές του Λαβπροηγήθηκε με διψήφια διαφορά (13-23 στο 11’). Ενώ οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη έφτασαν τα 0/8 τρίποντα, οι Τσαλμπούρης και Τέρνερ οδήγησαν το προβάδισμα των «ασπρόμαυρων» στο +14 (15-29 στο 13’). Το πρώτο σουτ έξω από τα 6.75μ έβαλε ο Γκόινς για τον Κολοσσό (18-34 στο 14’). Ο ΠΑΟΚ με αιχμή του δόρατος την καλή του άμυνα και το εξαιρετικό ποσοστό του σε σουτ εντός παιδιάς 16/28 έναντι 7/24 του Κολοσσού, αύξησε την διαφορά στο +17 (32-49 στο 19’).Το ημίχρονο έκλεισε στο +12 (37-49 στο 20’). Ο Μπιτς με 9 πόντους κι οι Μήτρου –Λονγκ καιΛαβ με 8 είναι αυτοί που ξεχώρισαν για τον ΠΑΟΚ. Ο Καντέρ (14 πόντοι) και ο Γκόινς (12 πόντοι) η επιθετική δύναμη των «θαλασσί».

Στο τρίτο δεκάλεπτο ένας εμφανώς βελτιωμένος Κολοσσός με γρήγορο 5-0 και με τον Άρτις που «πυροβόλησε» για τρεις, επέστρεψε από το -17 στο -8 (47-55 στο 23’). Η διαφορά έπεσε ακόμα περισσότερο (51-55 στο 25’) κι ο Άρης Λυκογιάννης κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ.Ο βιονικός Καντέρ (18 πόντοι) έκανε τεράστια ζημιά στον ΠΑΟΚ, αλλά ο Παπαντωνίου με τρίποντο κράτησε στο +6 την ομάδα του (60-66 στο 29’). Παρά την αντεπίθεση διαρκείας του Κολοσσού το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον ΠΑΟΚ στο +5 (64-69).

Με ένα δεκάλεπτο να μένει το ματς είχε εξελιχθεί σε «θρίλερ». Ο Γκρίφιν ηγήθηκε επιθετικά για τον «δικέφαλο» (14 πόντοι), βοηθώντας την ομάδα του να κρατήσει το προβάδισμα (70-74 στο 34’). Μετά από αρκετή ώρα ο Άντριτς με τρίποντο έδωσε προς στιγμήν το προβάδισμα στον Κολοσσό. Η απάντηση ήρθε δια χειρός Κονατέ (75-76 στο 36’). Ο Άρτις με 2/2 βολές έβαλε εκ νέου μπροστά τον Κολοσσό και οΛαβ αποβλήθηκε με πέντε φάουλ. Οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη αύξησαν την διαφορά στο +6, αλλά δύο τρίποντα δια χειρός Μπιτς και Τέρνερ έφεραν την αναμέτρηση σε απόλυτη ισορροπία (82-82 στο 38’). Ο Καντέρ κέρδισε φάουλ και έβαλε 1/2 βολές για το 83-82. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Μήτρου – Λονγκ σούταρε δίχως ισορροπία, ο Γκοινς πήρε το ριμπάουντ και ο Κακλαμανάκης τον έστειλε στην γραμμή των βολών. Έβαλε 1/2 (84-82). Ο Τέρνερ σαν από μηχανής θεός εξαπέλυσε ένα μεγάλο σουτ τριών πόντων (84-85) με 1.2’’ για το τέλος. Ο Άρτιςεκτέλεσε για τρεις από τα οκτώ μέτρα, αστόχησε και ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 84-85.
ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Συμεωνίδης, Τσολάκος
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-21, 37-49, 64-69, 84-85.

ΚΟΛΟΣΣΟΣΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Άρτις 13 (1/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Άντριτς 21 (2/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Αρσενόπουλος, Τούμπα 5 (5 ριμπάουντ), Γκόινς 15 (4/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Χάνας, Ξανθόπουλος 1 (0/6 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καντέρ 24 (6/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 9/11 βολές, 6 ριμπάουντ), Ζάρας 5 (1)
ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Μπιτς 14 (4/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λοβ 6, Γκρίφιν 14 (2/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Κακλαμανάκης 2, Καμπερίδης, Κονατέ 10 (4/7 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Τσαλμπούρης 2, Μαργαρίτης 2, Παπαντωνίου 8 (2), Τέρνερ 16 (5/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Μήτρου-Λονγκ 11 (2/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 15/28 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 27/36 βολές, 35 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 14 λάθη
Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 18/40 δίποντα, 12/18 τρίποντα, 13/16 βολές, 32 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 5 επιθετικά), 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 16 λάθη
Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Κολοσσός θα ταξιδέψει στη Θεσσαλονίκη για να παίξει με τον Άρη (26/12 στις 20:00), ενώ ο ΠΑΟΚ θα υποδεχθεί τον Ιωνικό στο «Παλατάκι» (27/12 στις 17:00).