Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Κολοσσός – Λαύριο 84-88: «Πάλεψε» αλλά γνώρισε την ήττα-αποκλεισμό ο Κολοσσός

Κολοσσός – Λαύριο 84-88: «Πάλεψε» αλλά γνώρισε την ήττα-αποκλεισμό ο Κολοσσός

0

Για πρώτη φορά στην ιστορία του, το Λαύριο θα βρεθεί στα ημιτελικά της Stoiximan Basket League, καθώς επικράτησε 88-84 του Κολοσσού Ρόδου στο γήπεδο της Καλλιθέας, έκανε το 2-0 στη σειρά και εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του πρωταθλήματος. Στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει τον νικητή του «ζευγαριού», που θα προκύψει από τις αναμετρήσεις μεταξύ Προμηθέα Πατρών και Περιστερίου (0-1).

Σε μεγάλη εμφάνιση προέβη ο Ντέιβις του Λαυρίου, που τελείωσε με 26 πόντους και 7/8 τρίποντα, ενώ εξαιρετική παρουσία είχε και ο Βασίλης Μουράτος. Ο Έλληνας γκαρντ ολοκλήρωσε το ματς με 17 πόντους και πέντε ασίστ. Διψήφιοι ήταν επίσης οι Κόζι (16πόντοι), Ανοσίκε (10πόντοι) και Ντιαλό (10πόντοι).

Από πλευράς γηπεδούχων, κορυφαίος ήταν ο Ενές Καντέρ (21 πόντοι και δέκα ριμπάουντ) και ο Άντριτς με 20 πόντους και οκτώ ριμπάουντ.

Ο αγώνας:

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, το Λαύριο επέβαλε την ανωτερότητά του και έχοντας εκπληκτικά ποσοστά στην επίθεσή του, «έκλεισε» την πρώτη περίοδο του αγώνα με τους «θαλασσί» στο υπέρ του 21-17. Το Λαύριο σούταρε με 50% στο δίποντο (6/12) και 80% στο τρίποντο (4/5), παράλληλα είχε 11 ασίστ και πρώτο σκόρερ τον Βασίλη Μουράτο (10 πόντους).

Στην δεύτερη περίοδο, ο Κολοσσός «ξύπνησε». Αρχικά, έπαιξε τρομερές άμυνες και σε συνδυασμό με τα βελτιωμένα ποσοστά του στην επίθεση πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με το τρίποντο του Θόδωρου Ζάρα (34-32, στο 14′). Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν άμεσα το προβάδισμα χάρη στους Βασίλη Μουράτο και Ντέιβις (σημείωσαν τους 22 από τους 43 πόντους του Λαυρίου) και πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με το υπέρ τους 40-43.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν για αρκετή ώρα στο σκορ. Τότε ο Ντέιβις «πυροβόλησε» πίσω από την γραμμή του τρίποντου για το 47-52 (στο 24′). Όμως, οι «θαλασσί» με σερί 7-0 προσπέρασαν εκ νέου με 54-52! Ωστόσο, ο σύλλογος της ανατολικής Αττικής, «έσφιξε» στην άμυνα του, για να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο όντας μπροστά  με 60-66.

Το Λαύριο εισήλθε με την ίδια προσήλωση στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Τζάρεντ Σάβατζ «κάρφωσε» με δύναμη για το 60-70 και οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο ματς. Ο Κολοσσός δεν το έβαλε κάτω και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους δια χειρός Άντριτς έφτασε σε απόσταση αναπνοής (74-76). Όμως ο Κόζι με τεράστιο σουτ από τα επτά μέτρα έγραψε το 74-79 στο 38′. Ο Άντριτς «απάντησε» με τρίποντο για το 82-84 με 20 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Στο μεταξύ ο Μουράτος σκόραρε με δύο βολές για το 82-86,  ο Καντέρ σημείωσε δίποντο για το 84-86, αλλά με εννιά δευτερόλεπτα να απομένουν ο Σάβατζ με 2/2 εύστοχες βολές διαμόρφωσε το τελικό 84-88.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος – Ψαριανός – Κάρδαρης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-27, 40-43, 60-66, 84-88.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 12 (2 τρίποντα, 9 ασίστ), Άρτις 15 (2/8 τρίποντα, 8 ασίστ, 5 λάθη), Άντριτς 20 (5/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Καντέρ 21 (5/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Σπάισερ 4, Ντράγκοβιτς 6 (0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Καμαριανός, Λιάπης, Ζάρας 6 (2), Αγγελάκος.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 2 (1/6 σουτ, 4 ασίστ), Μουράτος 17 (2/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Ντιαλό 10 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Ντέιβις 26 (2/4 δίποντα, 7/8 τρίποντα, 1/2 βολές), Ανοσίκε 10 (7 ριμπάουντ, 3 λάθη), Κόζι 16 (3/6 τρίποντα), Σάβατζ 6, Περσίδης, Γερομιχαλός 1.

Ομαδικά στατιστικά – Κολοσσός: 19/34 δίποντα, 11/33 τρίποντα, 13/14 βολές, 42 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 18 επιθετικά), 23 ασίστ, 14 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Λαύριο: 19/31 δίποντα, 13/31 τρίποντα, 11/15 βολές, 31 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 8 επιθετικά), 20 ασίστ, 11 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Πηγή φωτογραφίας: Αllstarbasket.gr