Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Ήττα σε νεκρό χρόνο!

Ήττα σε νεκρό χρόνο!

0
SAM 1001

Σε ένα συγκλονιστικό φινάλε αντίστοιχο του χθεσινού Μαρούσι – Άρης, που νίκησε το Μαρούσι, αυτή τη φορά η τύχη χαμογέλασε στον Άρη , ο οποίος νίκησε τον Δωδεκάνησο 47-46 με σουτ του Βλαστού κυριολεκτικά στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα! Ο αγώνας έγινε στο Βενετόκλειο κλειστό γυμναστήριο της Ρόδου στο πλαίσιο του fainal 4 στο μπάσκετ με καρότσι που βρίσκεται σε εξέλιξη. Το παιχνίδι έδειξε από την αρχή ότι είναι για γερά νεύρα. Ο Άρης μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 11-6 , ενώ η διαφορά έφτασε στην ύψιστη τιμή της στο 19-10 , όπου με αυτό το σκορ έκλεισε και η πρώτη περίοδος. Στη δεύτερη περίοδο, ο ΓΣ Δωδεκάνησος αντέδρασε. «Γκρέμισε» τη διαφορά που είχε χτίσει ο Άρης και τελικά το ημίχρονο έληξε με 25-24 υπέρ του Άρη. Στη τρίτη περίοδο ήρθε για πρώτη φορά το προβάδισμα στα χέρια της Δωδεκάνησου με καλάθι και φάουλ του Παππά, κάνοντας το 25-27. Με την περίοδο να λήγει 36-34 υπέρ της ομάδας της Θεσσαλονικής. Αποθέωση ενός εκπληκτικού και μαγευτικού αγώνα , έμελλε να είναι η τέταρτη περίοδος. Ο ΓΣ Δωδεκάνησος μπήκε πιο δυνατά και βρέθηκε στο +4 με 38-42. Οι άμυνες είχαν κυρίαρχο ρόλο. Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν «δύσκολα» και παράλληλα εκθαμβωτικά για όποιον βρέθηκε στο κλειστό. 34΄δευτερόλεπτα πριν το τέλος μια καλή άμυνα του Δωδεκάνησου έδωσε την κατοχή στην ομάδα του νησιού μας, που προηγούταν με 45-46 σε εκείνο το σημείο. 13΄δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Χαμαντί κερδίζει φάουλ , αλλά δυστυχώς η μπάλα του παίζει άσχημο παιχνίδι και δεν ευστοχεί σε καμία από τις δύο βολές. Μετά από timeout που κάλεσε η προπονήτρια του Άρη , τα τελευταία δεκατρία δευτερόλεπτα ήταν για τους Θεσσαλονικείς. Ο Κεφάλας διεισδύει μέσα καταφέρνει και περνάει την μπάλα στο Βλαστό, παρόλο που οι παίκτες του Δωδεκάνησου τον είχαν κλείσει καλά. Ο Βλαστός σουτάρει και η μπάλα αναπηδώντας στο στεφάνι με τα βλέμματα όλων να την κοιτούν παγωμένα, καταλήγει στο καλάθι του Δωδεκάνησου και ο Άρης κερδίζει με 47-46.

Άξιο αναφοράς ήταν η προσφορά ανθοδέσμης , από έναν σπουδαίο οπαδό του ΠΑΟΚ , τον «Γιαννάκη» μαζί με του σύνδεσμο οπαδών του ΠΑΟΚ που στεγάζεται στη Ρόδο στην ομάδα του Άρη πριν από την έναρξη του αγώνα. Στο ημίχρονο προέβησαν στην ίδια ενέργεια οι φίλοι του Άρη που βρέθηκαν στο κλειστό.
Διαιτητές: Παυλόπουλος, Αρτεμάκη , Θεονάς
Δεκάλεπτα: 1) 19-10, 2) 25-24,3) 36-34,4) 47-46
Άρης (Χατζηγωγίδου): Παντελίδης, Παπαδόπουλος, Μαλτάς 2, Καλογιάννης, Κεφάλας 18(4),Τσιντάρης 12, Οικονόμου 7, Βλαστός 8
Δωδεκάνησος (Τσακίρης): Μιχαήλου 1, Χαμαντί 7, Λουκάς, Στυλιανακάκης 2, Παππάς 11, Δαούλας, Ζαραγκότας 12, Χαρτερός, Χατζηδημητρίου 3 (1),Μαρτσάκης 10 , Κοντογιάννης, Χατζηκαντής, Βασίλεβ