Αρχική Αθλητικά νέα Βόλεϊ Ήττα μετά από πολύ καιρό

Ήττα μετά από πολύ καιρό

0
rodion milonas

Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση για το Βόλεϊ το Ροδίων Άθλησις ηττήθηκε 2-3 από τον Μίλωνα,Με το Ροδίων να μην καταφέρνει στο τέλος να ολοκληρώσει μια τεράστια ανατροπή, αφού βρέθηκε πίσω με 0-2 και ισοφάρισε σε 2-2. Το σίγουρο είναι ότι δύο πολύ καλές ομάδες πρόσφεραν εντυπωσιακό θέαμα στον κόσμο που γέμισε το κλειστό του Ροδίων Παιδεία. Με τον Μίλωνα να σπάει στην τελευταία αγωνιστική το εντός έδρας αήττητο του Ροδίων.
Δυνατά μπήκαν στο πρώτο σετ και οι δύο ομάδες. Ο κ. Ντόζης κάλεσε το πρώτο timeout του παιχνιδιού, όταν το σκορ ήταν 14-11 υπέρ του Ροδίων, όπου ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο σετ. Σειρά του Ροδίων ήταν να καλέσει timeout , αφού με ένα επιμέρους 3-0 οι φιλοξενούμενοι έφεραν το σετ στα ίσα (14-14). Οι δύο ομάδες <<βάδιζαν>> δίπλα -δίπλα μέχρι το 20-20 . Σε εκείνο το σημείο ένα επιμέρους 2-0 από την ομάδα του Μίλωνα έφερε το σκορ στο 20-22 , εν συνεχεία έγινε το 23-24 και το σετ τελικά έληξε με 23-25.
Μικρό προβάδισμα απέκτησε το Ροδίων στις αρχές του δευτέρου σετ με 6-3 , όπου πάρθηκε και το πρώτο timeout του σετ. Όμως με ένα επιμέρους 4-1 από τον Μίλωνα αναγκάστηκε να καλέσει ο κ. Αντωνιάδης timeout (7-7). Ακριβώς αντίθετη πορεία είχε το διάστημα μέχρι το επόμενο timeout. Σερί 4-1 από το Ροδίων και αυτή τη φορά timeout από τον κ. Ντόζη (11-8). Ένα επιμέρους 3-7 από τους φιλοξενούμενος ήταν αυτό που ανάγκασε τον προπονητή της ομάδας μας να καλέσει το δεύτερό του timeout (14-14). Οι δύο ομάδες βρισκόντουσαν μπροστά στο σκορ μέχρι το 19-18 υπέρ του Ροδίων. Σε εκείνο το σημείο ένα εντυπωσιακό ντεμαράζ των φιλοξενούμενων (0-7) έκλεισαν το σκορ με 19-25 υπέρ τους.
Σειρά του Ροδίων να χαμογελάσει στο τρίτο σετ.Η ομάδα μας μπήκε πιο δυνατά στο σετ και όταν το σκορ ήταν 7-5 ο κ. Ντόζης κάλεσε timeout. Ένα επιμέρους 5-1 από το Ροδίων ανάγκασε τον προπονητή του Μίλωνα να πάρει και το δεύτερό του timeout(12-6). Σειρά του Ροδίων ήταν να πάρει timeout , αφού ο Μίλωνας πλησίασε τη διαφορά στους δύο (15-13). Σε εκείνο το σημείο το Ροδίων <<ξέφυγε>> και κέρδισε με 25-18 το τρίτο σετ.
Το τέταρτο σετ άνηκε εξ ΄ολοκλήρου στο Ροδίων. Αφού πήρε τα πρωτεία του σετ απο την αρχή του(3-0 timeout, 8-2 timeout). Ο Μίλωνας κατάφερε και μείωσε στους δύο (10-8,11-9). Όμως δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο το Ροδίων , όπου όταν το σκορ ήταν 15-12 , οι Ροδίτες με ένα εντυπωσιακό σερί 8-1 έκαναν το 23-13 , με το σετ να κλείνει σε 25-17.
Σπάνιας ομορφιάς ήταν το 5ο και τελευταίο σετ. Να υπενθυμίσουμε ότι το tie-break τελειώνει στους 15 πόντους , όμως το εν λόγω τελείωσε στους 21.Το Ροδίων με την ψυχολογία υπέρ του πήρε τα ηνία του σετ με 6-3(timeout). Η αλλαγή πλευράς για τις δύο ομάδες έγινε όταν το Ροδίων ήταν μπροστά με 8-4. Η ομάδα μας συνέχισε να βρίσκεται μπροστά με 11-7.Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Μίλωνα ανέβασαν ρυθμό και ανάγκασαν τον Κ. Αντωνιάδη να πάρει timeout στο 11-9. Αυτό όμως δεν πτόησε τους φιλοξενούμενους που τελικά έκαναν το 11-13. Σε εκείνο το σημείο υπήρξαν συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα του ενός πόντους. Τελικά, το προβάδισμα δύο πόντων που δίνει τη νίκη ήλθε υπέρ του Μίλωνα , που νίκησε με 19-21 του τελευταίο σετ του αγώνα.
Τα σετ: 23-25 (27’), 19-25 (27’), 25-18 (23’), 25-17 (27’), 19-21 (25’)
Διαιτητές: Μαρκάτος- Μενεσλής

Ροδίων (Αντωνιάδης): Μακρής, Κάλας, Προδρομίδης, Ρουσέττος, Καβαρατζής, Μοσχούς, Γκένοφ, Κοτίτσας, Κοκολάκης, Μαυράκης, Σταυλάς, Δεληγιώργης.
Μίλωνας (Ντόζης): Αθανασόπουλος, Μουσίκας, Περγαμάλης, Σαλωνίτης, Πανούσος, Σπυριούνης, Καρατζάς, Βαρδής, Περγαμάλης, Ιωάννου