Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Ήττα από τη Νίκη Βόλου

Ήττα από τη Νίκη Βόλου

0
diagoras_floga1
Ο Διαγόρας κατάφερε και έχασε σήμερα στην «τέντα» από έναν κατά τ’ άλλα, κατώτερο αντίπαλο, τη Νίκη Βόλου με σκορ 78-79. Απαράδεκτη με όλη τη σημασία της λέξης ήττα για την ομάδα του Γιάννη Τσακίρη, που δεν κράτησε την διαφορά των 24 πόντων του 26′ και έχασε το παιχνίδι στο τελευταίο δευτερόλεπτο, πετυχαίνοντας σε αυτό το δεκάλεπτο 12 πόντους, έναντι 29 των αντιπάλων. Ο Διαγόρας ξεκίνησε το παιχνίδι με σερί 7-2 στο πρώτο πεντάλεπτο, παίζοντας καλό και ουσιαστικό μπάσκετ. Τα λάθη όμως και για τις δυο ομάδες, ειδικότερα στις πάσες δεν ευχαριστούσαν τον κόσμο που βρισκόταν στο κλειστό. Ο Γκογκίδης με 9 πόντους και 3/4 τρίποντα είχε κέφια σε αυτό το δεκάλεπτο, που έκλεισε  23-10. Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα λάθη συνεχίζονταν, αλλά και τα εύκολα καλάθια, λόγω κακής αμυντικής λειτουργίας. Οι παίκτες του Γιάννη Τσακίρη δεν εκμεταλλεύονταν τα λάθη των αντιπάλων, κατάφεραν όμως να ανεβάσουν την διαφορά στο +20,33-13 στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου. Για τους φιλοξενούμενους, ο Στάμος είχε 15 πόντους και κανένας παίκτης του Διαγόρα δεν τον σταματούσε, ενώ για τους γηπεδούχους, τρεις παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, Γκογκίδης 16(3), Χρύσης 10, Παρδακάς 10, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με σκορ 46-30. Στην επανάληψη,  ο Διαγόρας μπήκε μουδιασμένα στο παρκέ, δίνοντας χώρο αλλά και κάποιους εύκολους πόντους στην Νίκη Βόλου. Ο Γιάννης Βογιατζής είχε οργανωτικά αλλά και εκτελεστικά καθήκοντα και κρατούσε την διαφορά σε ψηλά επίπεδα,59-38 στα μέσα του 3ου δεκαλέπτου. Η μόνιμη απειλή για τους «κυανέρυθρους» ήταν ο Στάμος που είχε πετύχει μέχρι τότε 20 πόντους, ενώ για τον Διαγόρα ο Βογιατζής με 14 και ο Γκογκίδης με 23,συνέχιζαν τον επιθετικό τους οίστρο, κλείνοντας το δεκάλεπτο,66-50. Και περνάμε στο βασανιστικό τέταρτο δεκάλεπτο για τον Διαγόρα που παρουσιάστηκε κουρασμένος με κακές επιλογές στην επίθεση αλλά και μηδενικές επιστροφές στην άμυνα, δίνοντας την ευκαιρία στην Νίκη Βόλου να ψαλιδίζει την διαφορά μεθοδικά (73-65,στο 36.39′. Ο Διαγόρας έδειχνε ανήμπορος να αντιδράσει. Η διαφορά κατέβηκε στους τρεις 73-70, 3 λεπτά πριν τη λήξη, όμως παίκτες και προπονητικό team ήταν ανίκανοι να αντιδράσουν. Ο εκπληκτικός Πολίτης ήταν ασταμάτητος αφού με βόμβες τριών πόντων φόρτωνε το καλάθι των γηπεδούχων, με την  διαφορά των 24 πόντων να έχει κάνει φτερά. Το παιχνίδι ήταν στον πόντο 1 λεπτό πριν το δραματικό φινάλε,74-73. Ο Παρδακάς με δίποντο έφερε την ομάδα του μπροστά με τρεις 76-73,όμως ο Κουτίνας με άνετο ντράιβ λόγω κακής άμυνας έφερε ξανά το παιχνίδι στον πόντο 76-75,στα τελευταία 33.9”. Ένα άστοχο σουτ του Βογιατζή στην επόμενη επίθεση, έδωσαν την ευκαιρία στην Νίκη Βόλου να πετύχει καλάθι και φάουλ με τον Πολίτη, και να περάσει μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά  76-77, 13.7” πριν τη λήξη και όλα έμοιαζαν σαν ψέμα. Ο Παρδακάς με δύο βολές έκανε το 78-77,και στην τελευταία επίθεση των φιλοξενούμενων ο Κουτίνας με σουτ έγραψε το 78-79 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς. Η τελευταία επίθεση μαζί και η ευκαιρία για την νίκη ήταν στα χέρια των παικτών του Διαγόρα, αλλά την πέταξαν κυριολεκτικά στα σκουπίδια, 2.8” πριν το φινάλε. Η  λάθος πάσα του Χρύση στον Γκογκίδη έδωσε την πολύτιμη νίκη, στην Νίκη Βόλου. Τελικό σκορ 78-79.
Τα δεκάλεπτα:23-10,46-30 ημίχρονο,66-50,78-79.
Για τους νικητές καλύτερος παίκτης ήταν ο Στάμος με 22 πόντους και 1 τρίποντο, ενώ εκπληκτικός και χωρίς αντίπαλο στο τέταρτο δεκάλεπτο, ήταν ο Πολίτης με 19 πόντους και 4 τρίποντα και ο Κουτίνας με 5 πόντους και 1 τρίποντο. Ο τελευταίος μπαίνει στους διακριθέντες επειδή πέτυχε το νικητήριο καλάθι Για τον αδικαιολόγητο Διαγόρα τους πόντους πέτυχαν: Γκογκίδης 26(4),Παρδακάς 16(2),Χρύσης 15(1),Βογιατζής 14(1),Δημητρίου 2,Κουνούπης 2,Λαγουδάκης 2, Ντέντα 1.
-Το παιχνίδι το παρακολούθησαν η πρόεδρος των Κριτών Αττικής κ. Τάνια Μερίκα και ο αντιπρόεδρος Αναστάσιος Αναστασόπουλος. Και οι δυο γέμισαν ένα μπλοκάκι σημειώσεις.