Αρχική Επικαιρότητα Διάφορα H πρόκριση στον Άρη

H πρόκριση στον Άρη

0
xalki aris

Ένα αρκετά μέτριο ποιοτικά παιχνίδι ανάμεσα στον ΑΣ Χάλκης και τον Άρη Αρχαγγέλου για το κύπελλο παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν σήμερα στο γήπεδο Κοσκινού. Δεν είχε πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, με τον Άρη παρόλα αυτά να καταφέρνει να φεύγει νικητής με σκορ 2-1. Η ομάδα της Χάλκης, που κοίταξε στα μάτια τον αντίπαλό της, ήταν διαβασμένη, έκλεισε καλά τους χώρους του κέντρου με αποτέλεσμα να δυσκολέψει αρκετά τις προσπάθειες των φιλοξενουμένων, αναγκάζοντάς τους να κινηθούν πιο πολύ από τα άκρα. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι, μετά από μακρινή μπαλιά στην πλάτη της άμυνας από τον Γκαμαλίτσιο. Ο Αποστολόπουλος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και με μια όμορφη λόμπα δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 1-0. Πέντε λεπτά αργότερα μετά από κόρνερ των φιλοξενούμενων, ο σκόρερ της αναμέτρησης στην προσπάθειά του να κάνει κοντρόλ έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και ο κύριος Δουλγέρης υπέδειξε πέναλτι υπέρ του Άρη. Ήταν μια απόφαση που αμφισβητήθηκε έντονα από τους Χαλκίτες, αφού ο «βοηθός» που ήταν κοντά δεν είδε κάτι και πήρε πάνω του τη φάση ο διαιτητής. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Φράγκος ο οποίος και ισοφάρισε σε 1 – 1. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 51′ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι μετά από σουτ του Ντούπη μέσα από την περιοχή για να έρθει στο 84′ ο Φράγκος και πάλι με εξαιρετική ατομική προσπάθεια που ξεκίνησε περίπου από το κέντρο και να διαμορφώσει το τελικό 2-1. Η ομάδα του ΑΣ Χάλκης όμως στο 93ο λεπτό είχε τη φάση του αγώνα, με τον Παπαλαζάρου να περνάει μια καταπληκτική κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας του Άρη, βγάζοντας σε θέση τετ α τετ τον Ντούπη ο οποίος πέρασε και τον τερματοφύλακα, χάνοντας όμως το κοντρόλ και παράλληλα μια τεράστια ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση.
ΑΣ ΧΑΛΚΗΣ: Ματακάκης, Δράμπης, Φυντικάκης (88′ Σπαχιού), Μπιζάτης, Σαρίκας, Γκαμαλέτσος, Φραγκάκης (50’ Ντούπης), Αδαμίδης, Αποστολόπουλος (75′ Παπαλαζάρου), Τζιμπιζίδης, Τσιώνης
ΑΡΗΣ ΑΡΧ. Φαρμακαλής, Σταμούλης (65′ Πελέκης), Ντέλης (58′ λ.τ. Μάλλιος), Κωστάκης, Γιαννιού, Ζαρκαδούλας, Λαμπριανός, Μπαιρακτάρης, Φράγκος, Κοντόγιαννος (46′ Χατζησάββας), Κολιάδης