Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Β' Δωδεκανήσου H άκρως νεανική Αθλέτικο Αφάντου βλέπει αισιόδοξα το μέλλον

H άκρως νεανική Αθλέτικο Αφάντου βλέπει αισιόδοξα το μέλλον

0

Με άκρως νεανικό σχήμα και με παιδιά που για πρώτη φορά έπαιξαν στο ανδρικό κατηγορία «κατέβηκε» η Αθλέτικο Αφάντου στην πρεμιέρα της Β’ Κατηγορίας Δωδεκανήσου (1ος όμιλος). Δεν είναι τόσο η νίκη (2 – 0 επί του Εθνικού Αρχίπολης). Αλλά πολύ περισσότερο το γεγονός ότι στηρίζονται τα νέα παιδιά. Στη φωτογραφία ο προπονητής της ομάδας Χρήστος Καλογήρου μαζί με τον Ιάκωβο Περγούρα (αριστερά) και τον Σταμάτη Ποντίκα. Είναι δυο από τα παιδιά του 2007 που για πρώτη φορά έπαιξαν σε επίσημο παιχνίδι της ανδρικής ομάδας. Για πρώτη φορά αγωνίστηκαν επίσης και οι Έκτορας Περλέκας (2006) καθώς και οι κάτω των 17 Σωτήρης Μαχαιρίδης, Γιώργος Σταυρής και Γιώργος Καρακοντόπουλος. Μεγάλος στόχος της ομάδας είναι να στηρίζεται στα παιδιά των Ακαδημιών της. Κάτι που αρέσει και στο φίλαθλο κοινό της περιοχής. Δεν είναι τυχαίο το ότι το γήπεδο Αφάντου είχε πάρα πολύ κόσμο. Ο τεχνικός Χρήστος Καλογήρου είναι ο άνθρωπος που έχει πιστέψει σε αυτή την προσπάθεια. Και είναι πανέτοιμος να κάνει ότι περνάει από το χέρι του προκειμένου να τη στηρίξει.

Σε ότι έχει να κάνει με τις λεπτομέρειες της σημερινής συνάντησης με τον Εθνικό, η Αθλέτικο ήταν ανώτερη και έφτασε σχετικά εύκολα στην νίκη με 2-0. Τα γκολ της νίκης πέτυχαν οι Κανέλλος Κανελλόπουλος με σουτ εξ επαφής στο 41ο λεπτό. Τη νίκη “κλείδωσε” ο Λευτέρης Καντής στο 70ο λεπτό με ωραίο σουτ.