Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Γυναικείο: «Έσπασαν» καρδιές στο Βενετόκλειο

Γυναικείο: «Έσπασαν» καρδιές στο Βενετόκλειο

0
diagoras pigasos

Κάτι από …Χίτσκοκ θύμισε το φινάλε του αγώνα ανάμεσα στον Ιβίσκο και τον Διαγόρα που έγινε στο Βενετόκλειο κλειστό γυμναστήριο στο πλαίσιο του τοπικού γυναικείου πρωταθλήματος στο μπάσκετ. Οι γηπεδούχες κατάφεραν να επικρατήσουν με 45 – 41 και να πάρουν έτσι το ροζ φύλλο αγώνα. Ήταν φανερό από το ξεκίνημα του πως ο αγώνας θα ήταν αμφίρροπος. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 8’ όμως με τρεις πόντους της Μεχμεταί, ο Διαγόρας πήρε αέρα τριών πόντων με το «κλείσιμο» του α’ δεκαλέπτου (9 – 12). Από εκεί και πέρα, ο Ιβίσκος ανέβασε πολύ την απόδοση του και κατάφερε να πάρει μια σημαντική διαφορά (22 – 16) στο 17’. Η Μεχμεταί όμως με τέσσερις προσωπικούς πόντους μείωσε 22-20, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 1/2 βολές της Μπόνη 23-20. Στην επανάληψη ο Ιβίσκος βρήκε ρυθμό αλλά και πιο εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι ανεβάζοντας την διαφορά στο +10, 36-26.Οι παίκτριες του Στέλιου Κωνσταντινίδη μπήκαν αποφασιστικά στο τελευταίο δεκάλεπτο και μείωσαν 38-33 στο 37′ και 42-39 31” πριν το φινάλε. Η Ντόζιτς με εξαιρετική προσπάθεια μείωσε στον πόντο 42-41 ,22” πριν το τέλος. Η Κουβέλη με εύκολο καλάθι έκανε το 44-41 και απέμειναν 15”. Στην τελευταία επίθεση του Διαγόρα η Ντόζιτς αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και η Κουβέλη με μια βολή διαμόρφωσε το τελικό 45-41.
ΙΒΙΣΚΟΣ (Λιβιεράτος): Κουβέλη 12, Μπόνη 10, Μπουγιούρη 4, Παπαντωνίου 5, Ορφανού 4, Ξούρη 2, Στάγκα 3, Δέτση 5, Γεωργάκη
ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Κωνσταντινίδης): Μεχμέται 15, Βυζεντίνη 10 (1), Ντόζιτς 11, Κατσανεβάκη 2, Παπαδοπούλου 2, Τσατταλιού, Ψύλλου Μ., Ψύλλου Ι., Κολάη, Πανανού