Αρχική Επικαιρότητα Διάφορα Επιβλητικός ο Απόλλωνας!

Επιβλητικός ο Απόλλωνας!

0
apollon foivos

Με το επιβλητικό (4-0) επικράτησε ο Απόλλων Καλυθιών του Πολύστρατου Λαέρμων και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου Δωδεκανήσου. Oι γηπεδούχοι μπήκαν <<φουριόζοι>>στην αναμέτρηση και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 3’ όπου ο Παπανθύμου έκανε την σέντρα και ο Τσαγγάρης εκμεταλλευόμενος το λάθος της άμυνας των φιλοξενούμενων πέτυχε το (1-0).Από εκείνο το λεπτό και έπειτα οι <<καλυθενοί>>είχαν τον έλεγχο του αγώνα χωρίς ωστόσο να μπορούν ναφτάσουν στα καρέ του τερματοφύλακα Ερνίκιολη ο οποίος στο 42’ απέκρουσε εντυπωσιακά την προβολή που πραγματοποίησε ο Τσαγγάρης και κράτησε το σκορ στο (1-0) αποτέλεσμα με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως το πρώτο,καθώς ο Αππόλων διπλασίασε τα τέρματα του στο 55’ όταν ο Δανάς πάσαρε στον αμαρκάριστο Σπαχιού και ο τελευταίος με ψύχραιμο πλασέ πέτυχε το (2-0).Οι φιλοξενούμενοι έχασαν μοναδική ευκαιρία να ξαναμπούν στο παιχνίδι καθώς στο 58’ ο Καραγιάννης από θέση τετ-τα-τετ έστειλε την μπάλα πάνω στο σώμα του γκολκίπερ Ηλία.Οι γηπεδούχοι δεν στάθηκαν εκεί και δέκα λεπτά αργότερα έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα για Τρίτη φορά με <<δράστη>>τον Μιχαλά έπειτα απο σέντρα του Δανά για να έρθει στο 84’ ο Παπαδόπουλος με κοντινό πλασέ να διαμορφώσει το τελικό (4-0).
Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ.Παπαβασιλείου με <<βοηθούς >> τους κ.Στεφανάκη και Καλκαβούρα.
Φάσεις και γκολ.
3’ Λάθος εκτίμηση της μπάλας από σέντρα του Παπανθύμου και ο Τσαγγάρης με κοντινό πλασέ πέτυχε το 1-0.
42’ Κοντινή προβολή του Τσαγγάρη, δύσκολα σε κόρνερ ο Ερνίκιολης.
55’Ασσίστ του Δανά στον Σπαχιού και 3-0.
58’ Χαμένο τετ-τα-τετ του Καραγιάννη.
64’Φάουλ του Χατζηκαλημέρη η μπάλα κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ηλία.
69’ Σέντρα του Δανά κεφαλιά του Μιχαλά 3-0.
84’ Άστοχη έξοδος του Ερνίκιολη και ο επερχόμενος Παπαδόπουλος με κοντινό πλασέ πέτυχε το 4-0.
88’ Ωραία ενέργεια του Γίδαρη το σουτ του οποίου έδιωξε σε κόρνερ ο Ερνίκιολης.
Συνθέσεις :
ΑΠΟΛΛΩΝ: Ηλίας, Μιχαλάς, Στάθης (70’Γίδαρης), Παπαδόπουλος, Αρνίταλης (62’ Μοσχιδιού), Ταντίκης, Παπανθύμου, Σαββούλης, Δανάς, Τσαγγάρης, Σπαχιού (73’ Κούρτι)
ΠΟΛΥΣΤΡΑΤΟΣ: Ερνίκιολης, Αναστασιάδης, Χατζηκαλημέρης (71’ Λυκοπάντης ), Τσαφής, Χατζησάββας, Μπακαρής, Κοιλιάς ( 33’ Σταματίου), Βασιλείου (46’ Πόλος), Καραγιάννης, Χατζημιχαήλ, Θεοδώρου