Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Β' Δωδεκανήσου Επική ανατροπή πέτυχε ο Ευαγόρας

Επική ανατροπή πέτυχε ο Ευαγόρας

0
evagoras_endekada

Μίλησε η ψυχή και η καρδιά των παικτών του Ευαγόρα. Οι «πράσινοι» αν και έχαναν στο ημίχρονο με 2 – 0 από τον Απόλλωνα Απολλώνων και στην επανάληψη έπαιζαν και με παίκτη λιγότερο, όχι μόνο ισοφάρισαν αλλά πήραν και τη νίκη με 3 – 2 στο ντέρμπι κορυφής του πρωταθλήματος της Β’ Κατηγορίας Δωδεκανήσου (όμιλος Ρόδου). Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και προηγούνταν δίκαια. Στην επανάληψη όμως οι παίκτες του Ευαγόρα δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να πάρουν ανάσα και επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους.
Τα γκολ
Στο 30’ ο Τ. Παλάζης έκανε σέντρα και ο Παπαχριστοδούλου με κεφαλιά πέτυχε το 0 – 1
Στο 45’ από σέντρα του Σεβδαλή και κεφαλιά του Σαράντη έγινε το 0 – 2
Στο 52’ μετά από σύγχυση στα καρέ του Απόλλωνα, ο Φράγκος με σουτ πέτυχε το 1 – 2
Στο 86’ ο Τσομάνι με απευθείας φάουλ ισοφάρισε σε 2 – 2
Στο 93’ ο Καλούδης με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 3 – 2.
Διαιτήτευσε ο Μανώλης Κυρίτσης και «βοηθοί» του ήταν οι Νίκος Διακοφιλιππής και Επαμεινώνδας Λάζος. Στο 65’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Αλαφάκης για αντικανονικό μαρκάρισμα. Στο 93’ πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια με τον ίδιο τρόπο και ο Κώτσος για διαμαρτυρία.
ΕΥΑΓΟΡΑΣ: Μπιλιάς, Τσιώνης, Κώτσος, Αμοιρόπουλος (90’ Σαρδέλης), Αλαφάκης, Ντόστι, Λυμπέρης, Βαρέλης (93’ Πλάτσης), Καλούδης, Τσομάνι, Φράγκος
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Μακαρούνας, Μπιλιάς, Στ. Πλάτσης (75’ Μπαϊράμης), Μπόσινας, Στ. Παλάζης, Σαράντης (82’ Γουλάρας), Κοντουδιός (55’ Κυριαζάκος), Λουκίσσας, Παπαχριστοδούλου, Σεβδαλής, Τ. Παλάζης