Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Α' Δωδεκανήσου Επέστρεψαν τα χαμόγελα!

Επέστρεψαν τα χαμόγελα!

1
rodos apollonas

Παίζοντας καλύτερα στην διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, η Ρόδος κέρδισε με 2 – 0 τον Απόλλωνα Καλυθιών στο Δημοτικό Στάδιο και πρόσθεσε έτσι άλλους τρεις βαθμούς στο ενεργητικό της. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και έγιναν πιο επιθετικοί αλλά παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν δεν μπόρεσαν να πετύχουν έστω ένα γκολ για να μπουν και πάλι στο παιχνίδι.
Η Ρόδος άνοιξε το σκορ στο 37’ με άψογο πλασέ του Αμανατίδη μέσα από την μεγάλη περιοχή (1 – 0). Το τελικό 2 – 0 διαμόρφωσε ο Ευγενικός με κεφαλιά στο 55’ μετά από σέντρα του Αμανατίδη.
Άλλες φάσεις
13’ σουτ του Ευγενικού από το ύψος της μεγάλης περιοχής απόκρουσε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας
16’ Ο Σκόρπος μπήκε από τα δεξιά, πλάσαρε αλλά ο τερματοφύλακας κατάφερε να αποκρούσει με τα πόδια
40’ Διπλή ευκαιρία για τη Ρόδο. Μετά από σύγχυση μέσα στην περιοχή Ευγενικός σούταρε αλλά ο τερματοφύλακας απόκρουσε. Ο Γεωργάς επιχείρησε νέα σουτ στέλνοντας τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 57’κοντινή προβολή Φυλακούρη απόκρουσε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας
Στο 71’ πλασέ του Δημητρά πετάχτηκε στο «Γ» και έδιωξε ο Ράντζα με υπερένταση
Στο 82’ φάουλ του Μαυρομούστακου απόκρουσε σε κόρνερ με τα ακροδάκτυλα ο Ράντζα.
Στο 88’ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μαυρομούστακος έκανε κεφαλιά αλλά πάνω στη γραμμή έδιωξε τη μπάλα Καμπούρης.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Μίαρης.
ΡΟΔΟΣ: Ράντζα, Βιτσέντζος, Καμπούρης, Παπαδόπουλος, Καντιμοίρης, Βασιλαράκης (65’ Παπαστεφάνου), Γκάιδας, Αμανατίδης, Γεωργάς (75’ Μαλλιάκας), Κουρέτας (89’ Αθανασίου), Ευγενικός
ΑΠΟΛΛΩΝ: Καμπούρης, Κίτσος, Μιχαλάς (46’ Κιόττου), Σαββούλης, Φυλακούρης, Σκόρπος, Σιέχ, Σταυρής (46’ Δημητράς), Παπανικολάου, Μαυρομούστακος, Κυρίτσης