Αρχική Επικαιρότητα Διάφορα Έπεσε εύκολα ο Κολοσσός

Έπεσε εύκολα ο Κολοσσός

0

Βαριά ήττα με σκορ 54-84 από τον Παναθηναϊκό γνώρισε ο Κολοσσός, ο οποίος αποκλείστηκε από την συνέχεια του κυπέλλου Ελλάδας. Κακή εμφάνιση από την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, η οποία δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να φανεί ανταγωνιστική κόντρα στους “πράσινους”.

Το παιχνίδι:

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ μπήκε πολύ δυνατά στο αγώνα και με επιθετικούς ηγέτες τους Βουγιούκα, Ντέντμον και Λοτζέσκι πήρε από νωρίς τα ηνία στο παιχνίδι. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με σκορ 16-28. Στην 2η περίοδο οι παίκτες του Παναθηναϊκού συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ανέβασαν κατακόρυφα την διαφορά 27-49. Μεγάλο συν για τους “νταμπλούχους” Ελλάδας ήταν τα σουτ τριών πόντων. Ντέτμον Λοτζέσκι και Ρίβερς εκτελούσαν από μακρία, ενώ οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη έμεναν “άσφαιροι” επιθετικά. Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκος δεν έρηξε την απόδοση του και με τον Ζάκ Όγκαστ να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 40-69. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και έτσι οι “πράσινοι” έφτασαν σε μία δίκαια νίκη-πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου. Το επόμενο παιχνίδι για τους “θαλασσί” είναι το προσεχές Σάββατο με αντίπαλο το Ρέθυμνο.

Δεκάλεπτα: 16-28, 27-49, 40-69, 54-84

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 7(1), Χάρις 5(1), Τζόουνς 13(1), Σχίζας 4, Πρόστραν 3(1), Γεωργαλλής 2, Μπιλλής 1, Αγγελάκος 3(1), Σταμάτης 5, Μπρέι 5(1), Παπαδάκης 4(1), Ράιτ 2.