Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Α' Δωδεκανήσου «Έπεσαν» βροχή τα γκολ

«Έπεσαν» βροχή τα γκολ

0
bala1

Άλλα τέσσερα παιχνίδια έγιναν σήμερα στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας Δωδεκανήσου. Ο Αντίμαχος πρόσθεσε άλλη μια νίκη στο ενεργητικό του συντρίβοντας με 5 – 0 τον Ορφέα στην Κω. Η Δόξα Ψίνθου με πέναλτι του Βασίλη Ορφανού στο 90’ επικράτησε με 3 – 2 του Αστέρα Παστίδας και πήρε ακόμα ένα πολύτιμο «τρίποντο». Ο Ηρακλής Μαριτσών δε συνάντησε καμία δυσκολία απέναντι στον Αστέρα Μασσάρων (5 -2), όπως και ο Κλεάνθης κόντρα στον Διαγόρα Βατίου (4 – 0).
Ειδικότερα:
Ηρακλής Μαρ. – Αστέρας Μασσάρων 5 – 2
Από το πρώτο ημίχρονο έβαλε τις βάσεις για να πάρει το «τρίποντο» ο Ηρακλής. Στο διάστημα αυτό, οι παίκτες του Μιχάλη Μανωλά σημείωσαν και τα πέντε τους τέρματα. Στην επανάληψη έριξαν στροφές και ανέβηκε ο Αστέρας ο οποίος κατάφερε απλά να μειώσει το σκορ (5 – 2).
Στο 12’ ο Πάττας άνοιξε το σκορ και στο 20’ ο Μπιλιάς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του (2 – 0). Ένα λεπτό αργότερα (στο 21’), ο Κιλασίν με αυτογκόλ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3 – 0 και στο 26’ ο Πάττας πέτυχε το 4 – 0. Πριν κλείσει το ημίχρονο, στο 30’, ο Χειμωνέττος έκανε το 5 – 0. Στο 82’ ο Κότσα και στο 84’ ο Μοσχής διαμόρφωσαν το τελικό 5 – 2.
Διαιτητής ήταν ο Δημήτρης Πλακογιάννης (Μαυρουδής, Κοσκινάς)
ΗΡΑΚΛΗΣ: Κοσμάς, Φασάκης, Τσούφιος, Μπιλιάς (50’ Μπακαρής), Καρίκης (70’ Μπιλιάς Φ.), Φελεσάκης, Χειμωνέττος, Λενιού, Πάττας, Παπακωνσταντής (65’ Σαββάκης), Βασιλώττος
ΑΣΤΕΡΑΣ: Νεσγός, Σκούμπρος, Ι. Παπαδόπουλος, Κιλασίν, Κ. Παπαδόπουλος, Μοσχής, Χατζημανώλης, Ε. Λουλούς (66’ Ζολτάν), Μουσακίνιας (72’ Κότκα), Ν. Λουλούς (52’ Παλογιάννης), Μίρτσεβ

Δόξα Ψίνθου – Αστέρας 3 – 2
Πολύ ωραίο παιχνίδι έγινε στο γήπεδο της Ψίνθου όπου κράτησε σε αγωνία το φίλαθλο κόσμο που το παρακολούθησε. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να είναι καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και μπόρεσαν να πετύχουν το «τρίποντο». Πάντως η ομάδα του Γιώργου Ορφανίδη, αμφισβήτησε το πέναλτι το οποίο πήρε η Δόξα στο 90’ και με αυτό κέρδισε το παιχνίδι.
Στο 3’ ο Παπαστάμος πάσαρε στον Σκόρπο και αυτός με κοντινό πλασέ έκανε το 0 – 1. Στο 20’ όμως ο Λυριστής με απευθείας εκτέλεση φάουλ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (1 – 1). Στο 38’ ο Μπαρμπαντώνης πήγε να διώξει τη μπάλα αλλά καταλάθος την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του (1 – 2). Στο 43’ όμως από σέντρα του Λυριστή, ο Μαριάς με κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσα (2 – 2). Στο 90’ ο Μάτσης μάρκαρε τον Ορφανό μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Βασίλης Ορφανός 3 – 2.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Βαγγέλης Κατσιδώνης (Φραγκίνης, Καλκαβούρας)
ΔΟΞΑ ΨΙΝΘΟΥ: Δημητρίου, Μ. Στελλάς, Μαριάς, Μπαρμπαντώνης (46’ Τσοπάνογλου), Σταμούλης, Β. Ορφανός, Χατέμ (54’ Κωστομοίρης), Γκεοργκίεφ, Λυριστής, Μανέττας, Πλύγκος
ΑΣΤΕΡΑΣ: Ματακάκης, Ζερβός, Χαριτάκης, Μάτσης, Μακρής, Σκόρπος, Λενιού (62’ Σχοινάκης), Γεωργαλλής (90’ Σπάρταλης), Πάππα, Παπαστάμος, Καραγιάννης