Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ «Είχαμε ψυχή και πάθος!»

«Είχαμε ψυχή και πάθος!»

0
dorieas proponites

Δηλώσεις με αφορμή το ξεκίνημα του φετινού ανδρικού πρωταθλήματος στο μπάσκετ αλλά και την νίκη επί της Ελπίδας, έκαναν στην επίσημη ιστοσελίδα του συλλόγου τους, οι προπονητές του Δωριέα Δημήτρης Σαρίκας και Μιχάλης Καρακωνσταντής. Αναλυτικά, τα όσα δήλωσαν είναι τα εξής:
«Όσοι βρέθηκαν στο Βενετοκλειο είδαν ένα πολύ ωραίο αμφίρροπο παιχνίδι ,μεταξύ δυο καλών ομάδων. Αυτή τη περίοδο όλες οι ομάδες ακόμα “ψάχνονται” και αυτό φαίνεται από τα διαστήματα μέτριας απόδοσης που είχαν κατά την διάρκεια του αγώνα , σίγουρα υπάρχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης .Στο ημίχρονο μιλώντας στα παίκτες, τους είπαμε πως ήδη είναι νικητές, πως ότι και να γίνει εμείς ήδη ¨κερδίσαμε¨ και πως είμαστε υπερήφανοι, για την αγωνιστικότητα τους Είναι γεγονός πως πλέον είμαστε ΟΜΑΔΑ, δείξαμε ψυχή, μαχητικότητα, πάθος, διάθεση, έπαιζε ο ένας για τον άλλον, δείξαμε πως όλα ξεκινάνε από την άμυνα πως όλοι μαζί θα κερδίζουμε και όλοι μαζί θα χάνουμε. Η Ελπίδα είχε συνεχώς το προβάδισμα, εμείς όμως μείναμε κοντά στο σκορ, αν και κάναμε πολλά παιδικά λάθη στην επίθεση ,όπου ήμασταν στατικοί ,δεν είχαμε κίνηση( θέλουμε πολύ δουλειά ακόμα), όσο όμως ήμασταν κοντά στο σκορ ελπίζαμε. Στο τελευταίο δεκάλεπτο , γυρίσαμε σε ζώνη 3-2 το είχαμε δουλέψει πολύ στη προπόνηση. Τα παιδιά έδειξαν πίστη σε αυτό και το -12 πόντους μέσα σε 3΄ λεπτά έφερε το σκορ να είναι ισόπαλο Από το σημείο αυτό και μετά το παιχνίδι ήταν οποιουδήποτε. Καταφέραμε να κλέψουμε τη νίκη από μια καλή ομάδα με σπουδαίους παικτες. Το παιχνίδι τελείωσε, σήμερα θα το πανηγυρίσουμε, αύριο θα το ξεχάσουμε. Εύχομαι στην Ελπίδα και στον φίλο μου τον Χρήστο Μπίλια καλή συνέχεια στη συνέχεια»